Samanyolu Galaksisi’nin En Özel Yıldızlarından Birinin Büyül
0

Samanyolu Galaksisi’nin En Özel Yıldızlarından Birinin Büyül

Şub 05 Mustafa Uzunyılmaz  
Paylaş

Bizimde içinde bulunduğumuz Samanyolu Galaksisi, pek çok muhteşem yıldızı bünyesinde barındırıyor. Bunlardan biri olan ve değişen yıldızlardan biri olan RS Poppis yıldızı, artık sadece görsel olarak değil ses olarak da deneyimleyebileceğimiz bir yıldız olacak.

SYSTEM Sounds tarafından bilim-sanat sosyal yardım projesi olarak hazırlanan ses dosyası, yıldızın Hubble Uzay Teleskobu tarafından elde edilen görüntüsünün sese dönüştürülmesiyle oluşturuldu.

Sizi bambaşka bir yolculuğa çıkaracak RS Puppis yıldızının sesi:

Yıldızları seslendirmek, kozmosu deneyimlemenin etkili bir yolu

Fiziki olarak bulunmamızın şu anki teknolojimizle imkansız olduğu yerleri teleskoplarla görüntülemek, insanlığın başardığı en büyük atılımlar arasında yer alıyor. Bunlarla birlikte görsel verileri işitsel verilere dönüştürmek, özellikle sınırlı görüşe veya körlüğe sahip insanların evreni deneyimlemesini sağlıyor. 

Ayrıca zayıf sinyalleri ve görseldeki gürültüde kaybolabilecek bilgileri de ses yoluyla karşımıza çıkararak gözden kaçabilecek ayrıntıları da ortaya çıkarabiliyor.

RS Puppis’in seslendirmesi sosyal yardım amaçlı gerçekleştirildi.

RS Puppis, Samanyolu Galaksisi’nde bulunan en iyi gözlemlenebilir değişen yıldızlar arasında yer alıyor. Bu açıdan zaten bu yıldız üzerinde çok fazla çalışma gerçekleşti. Hazırlanan ses dosyası ise bilimsel yönünden çok yeni bir bakış açısı sunmak NASA Goddard tarafından yayınlandı.

Görüşünüzü yazın

İsminizi yazın
E-posta adresinizi yazın
Website Bağlantısı
Görüşünüzü yazın