Ryzen 9 7950X3D, 5.9 GHz’e Hız Aşırtıldı
0

Ryzen 9 7950X3D, 5.9 GHz’e Hız Aşırtıldı

Paylaş

YouTuber ScatterBencher (HWBot’ta Massman olarak da biliniyor), henüz yeni piyasaya sürülen AMD Ryzen 9 7950X3D işlemciyi 5.9 GHz’e hız aşırtmayı başardı. Bildiğiniz gibi bu çipler 3D V-Cache teknolojisini kullanıyor ve overclock yapmak normal işlemciler gibi basit değil.

ScatterBencher, Asus ROG Crosshair X670E Extreme anakart ve yüksek düzeyde yapılandırılabilir BIOS’unun yardımıyla 7950X3D’de hız aşırtma yapmaya karar verdi. Sistemde G.Skill Trident Z5 DDR5-6400 bellekler kullanıldı, ancak kitler ekstra kararlılık için DDR5-6000 hızında çalıştırıldı.

1 – 3Tecrübeli isim, hız aşırtma süreci için üç ayrı hız aşırtma stratejisi belirledi; bunlardan ilkinde AMD PBO 2 ve EXPO kullanıldı. İkincisinde Curve Optimizer ile ayarlanan PBO ve sonuncusunda ECLK güçlendirmeli PBO kullanıldı.

Yukarıdaki tablolardan da görebileceğiniz gibi, ikinci ve üçüncü hız aşırtma yöntemleri CPU performansı açısından daha fazla fayda sağlıyor. ScatterBencher, üst seviye Ryzen 9 7950X3D ile yaptığı hız aşırtma testleri sırasında bazı ilginç gözlemler yaptı. Örneğin, bu çiplerde PBO 2’yi etkinleştiren Sistem Yönetim Birimi’nin (SMU) bazı analizlerini sağladı. Ayrıca V-Cache ile “çok daha kısıtlı” CCD’ye ve bunun hız aşırtma yöntemleri üzerindeki etkilerine dikkat çekti. Tüm detaylar için blog gönderisine buradan ulaşabilirsiniz.

Görüşünüzü yazın

İsminizi yazın
E-posta adresinizi yazın
Website Bağlantısı
Görüşünüzü yazın