Ryzen 7000X3D İşlemcilerde Performansı Artıran Çipset Sürücüsü Yayınlandı
0

Ryzen 7000X3D İşlemcilerde Performansı Artıran Çipset Sürücüsü Yayınlandı

Paylaş

AMD, 3D V-Cache teknolojisiyle güçlenen Ryzen 7000X3D işlemciler için yeni yonga seti sürücüleri (5.01.03.005) yayınladı. X3D işlemciler, iş yüküne bağlı olarak performansı otomatik olarak optimize edebilecek.

Kırmızılıların sunduğu güncel yonga seti sürücüsü, çekirdeklerin Windows işletim sistemi tarafından verimli olarak kullanılabilmesi için geliştirmeler içeriyor. Sürücüler sayesinde çekirdekler dinamik olarak görevlere tahsis edilebilecek. Başka bir deyişle, iş yükü önbelleğe duyarlıysa işletim sistemi 3D V-Cache’e sahip çekirdeklere öncelik verecek. Eğer kullanılan yazılım frekanstan daha fazla yararlanıyorsa, aynı şekilde yüksek frekansa çıkabilen çekirdekler seçilecek.

Yonga tasarımcısı bu özelliğin sürücü tarafından kontrol edildiğini, ancak BIOS’tan manuel olarak değiştirilebileceğini söylüyor. Yani kullanıcılar tercihine göre “önbellek” ve “frekans” arasında seçim yapabilecekler.

AMD ayrıca aynı sürücülerin PPM Provisioning File Driver (PPM Sağlama Dosyası Sürücüsüne) sahip olacağını belirtmiş. Bu özellik, çekirdek içindeki CCX’i 3D V-Cache ile dinamik olarak ayıracak ve kullanılmayan CCX’i uyku moduna geçirecek. Daha fazla iş parçacığına ihtiyaç duyulursa, 3D V-Cache içermeyen CCX de etkinleştirilecek.

Her iki özellik de iş yüküne bağlı olarak performans artışları sağlayacak. Ancak teknolojilerin asıl amacı oyun performansını artırmak.

Görüşünüzü yazın

İsminizi yazın
E-posta adresinizi yazın
Website Bağlantısı
Görüşünüzü yazın