ryzen 7000 gelismis ddr5 overclock performansi vadediyor UbYCVJXW
ryzen 7000 gelismis ddr5 overclock performansi vadediyor UbYCVJXW

Ryzen 7000, Gelişmiş DDR5 Overclock Performansı Vadediyor

DDR5 bellekler geçtiğimiz yıl Intel 12. Nesil Alder Lake platformuyla birlikte yayılmaya başladı. AMD cephesi ise yeni bellek teknolojisine bu yıl planlanan Ryzen 7000 ailesi ile geçmeyi planlıyor.

AMD Bellek Yöneticisi Joshep Tao, yakın tarihli bir etkinlikte Zen 4 çekirdek mimarisine sahip yaklaşan Ryzen 7000 ‘Raphael’ masaüstü işlemciler hakkında ilginç bir açıklama yaptı. Etkinlik DDR5 DRAM’lerin tanıtımına dayanıyordu. Konuşmacılar arasında hem AMD hem de Samsung’dan temsilciler yer aldı. AMD ayrıca Samsung’un sunucu platformlarını hayata geçirmelerine yardımcı olan temel olanaklarını ve her iki şirketin gelecekte yeni nesil çözümler sunmak için birlikte çalışacaklarını açıkladı.

Oyun için ilk DDR5 desteğini Raphael platformumuzla sunuyoruz. Hız aşırtma ile ilgili gerçekten büyük bir sıçrama yapmaya çalışacağız ve belki de ulaşamayacağınızı düşündüğünüz hızlar mümkün olabilir. Belki bu yeni bir hız aşırtma özelliği ile sağlanabilir.

Daha önce AMD’nin DDR5 bellekler için RAMP (Ryzen Hızlandırılmış Bellek Profili) adını verdiği bir özellik üzerinde çalıştığını belirtmiştik. RAMP, temel olarak Intel’in XMP 3.0 özelliklerine rakip bir standart olarak konumlanıyor.


AMD, DDR4 belleğe sahip mevcut masaüstü platformlarında A-XMP desteği sunuyor. A-XMP, ayarları XMP profillerinden AMD uyumlu ayarlara çeviren UEFI düzeyinde bir çözüm. RAMP ise tamamen farklı olacak.

Bu doğrultuda normal bellek saat hızlarına, ana zamanlamalara ve voltaj değerlerine ek olarak, “Zen 4” bellek kontrolcüsüne özgü daha ince bellek ayarları sunacak. Ek olarak, RAMP ile birlikte Ryzen Master yardımcı programına eklenebilecek yepyeni hız aşırtma ve ayarlama özellikleri bekleyebiliriz.

Kırmızı takım, RAMP teknolojisinin tanıtımı için AM5 platformunu bekliyor. Soket AM5’in Intel LGA1700’den farklı olarak DDR5’e özel bir platform olması bekleniyor. Yani AM5 sokete sahip anakartlar DDR4 ile geriye dönük uyumluluk sağlamayabilir.

GamerAdmin
2003 yılında sistem mühendisliği (MCSE) eğitimi alan yazar, Sakarya Üniversitesi Bilgi Yönetimi mezunudur. Kendisi 1989'dan beri oyunlarla haşır neşir olan yazar, bu yıldan yanadır oyunlar hakkında bilgi sahibi olup, kendisi bir oyuncudur. Bilgilerini ve bitirdiği oyunların tam çözümleri hakkında sitede paylaşımlar yapmaktadır. Sorularınızı lütfen iletişim kısmındaki e-posta adresinden gönderiniz.