ryzen 6000 apulu avuc ici konsollar bu yil geliyor tNx8C1ay
ryzen 6000 apulu avuc ici konsollar bu yil geliyor tNx8C1ay

Ryzen 6000 APU’lu Avuç İçi Konsollar Bu Yıl Geliyor

CES 2022’de tanıtılan Aya Neo Next avuç içi oyun konsolu beklediğimiz gibi Ryzen 6000 serisiyle değil, Ryzen 5000U APU ile birlikte çıkış yaptı. Konsolun üreticisi henüz duyurulan ürünün özelliklerinde bir değişiklik yaptığını duyurdu ve bu yıl içinde Ryzen 6000 serisine yükseltme sözü verdi.

Aya Neo, resmi web sitesindeki uzun bir blog yazısında AMD tarafından CES 2022’de duyurulan AMD Ryzen 6000 serisi yerine Ryzen 7 5800U işlemci tercihini savunuyor. Valve’ın Steam Deck oyun konsolu ise Şubat ayında RDNA 2 tabanlı tamamen özel bir APU ile birlikte geliyor.


Hatırlarsanız şirket Aralık ayındaki lansmanını AMD’nin CES konferansından sonraya ertelemişti ve Ryzen 6000 serisi için beklentiler çok arttı. Ancak Next oyun konsollarında kod adı “Barcelo-U” olan bir Ryzen 7 5825U işlemci kullanılacağını öğrendik.

Bildiğiniz gibi AMD, Ryzen 6000 serisinin yanı sıra Zen 3 ve Vega grafikleriyle yenilenmiş Cezanne silikonunu temel alan Barcelo APU’larını tanıttı. Bunlar aslında AMD tarafından CES’te tanıtılan tek Vega tabanlı APU’lardı. Çekirdek mimarisinde ve GPU üzerinden hiçbir değişiklik bulunmuyor. Fark yalnızca küçük frekans hızlarında görünüyor ve bu da doğal olarak konsolun beklentilerin altında kalmasına neden oldu.

İlginç bir şekilde, konsolun yalnızca orijinal ve Pro versiyonu Barcelo APU’ya sahip olacak. Advanced model ise Ryzen 7 5800U işlemciyi kullanacak. AyaNeo, lansmanda pazarlama materyallerini güncellemek için zaman olmadığını ve bunun bir son dakika değişikliği olduğunu öne sürüyor. Neyse ki Ryzen 6000 APU’ya sahip konsolların geleceği doğrulandı, ancak en azından bu yılın sonlarını bulacak.

GamerAdmin
2003 yılında sistem mühendisliği (MCSE) eğitimi alan yazar, Sakarya Üniversitesi Bilgi Yönetimi mezunudur. Kendisi 1989'dan beri oyunlarla haşır neşir olan yazar, bu yıldan yanadır oyunlar hakkında bilgi sahibi olup, kendisi bir oyuncudur. Bilgilerini ve bitirdiği oyunların tam çözümleri hakkında sitede paylaşımlar yapmaktadır. Sorularınızı lütfen iletişim kısmındaki e-posta adresinden gönderiniz.