RTX 4090, eGPU ile Yüzde 20 Yavaş Çalışıyor
0

RTX 4090, eGPU ile Yüzde 20 Yavaş Çalışıyor

Paylaş

GPU üreticileri yeni nesil grafik mimarilerini genellikle önce masaüstü, sonrasında mobil platforma getirir. Mobil grafikler son yıllarda oldukça büyük gelişimler gösterdi. Hatta NVIDIA, kısa süre önce dizüstü bilgisayarlar için geliştirdiği GeForce RTX 4090 Mobil GPU’sunu tanıtmıştı.

Gerçek şu ki, masaüstü ekran kartları her zaman mobil platformlar için optimize edilen grafik işlemcilere göre daha performanslı oldu. Yüksek performans isteyen oyuncular genelde masaüstü bilgisayarlara yönelmekte. Bazı kullanıcılar ise eGPU çözümleriyle birlikte harici ekran kartlarını dizüstü bilgisayarlara bağlamak isteyebiliyor.

Harici ekran kartlarını eGPU olarak kullanmanın farklı yöntemleri var: PCIe destekli ekspres kartlar, M.2, mini PCIe veya Thunderbolt. M.2 bağlantısı, sadeliği ve performansı nedeniyle eGPU meraklıları için en popüler seçim. Oyuncular ayrıca özel ekran kartlarına sahip önceden oluşturulmuş eGPU kasaları satın almak isteyebiliyor.

Özellikle belirtmek gerekirse, eGPU çözümleri hiçbir zaman normal kurulumlar gibi verimli ve sorunsuz değil. Yaygın olarak kullanılan eGPU kutusu olarak Thunderbolt 3 konnektörünü kullanan Razer Core X’i örnek verebiliriz. Ayrıca şu anda Thunderbolt 4 destekli hiçbir ürün bulunmuyor.

eGPU forumlarından bir üye, yakın zamanda ASUS Zenbook 14X Space Edition dizüstü bilgisayarında masaüstü RTX 4090 Founders Edition ekran kartını çalıştırdı. Bu dizüstü bilgisayarda üst sınıf Core i9-12900H işlemci bulunsa da harici bir GPU bulunmuyor. İyi olan kısım ise sistem Thunderbolt 3 desteği sunuyor.

Yapılan testlere gelince, eGPU kurulumunda RTX 4090’ın performansı ortalama %20 düşüş gösteriyor. Ek olarak, testlerin hız aşırtmalı bir GPU’ya ait olduğunu (GPU’da +249 MHz, bellekte +1500 MHz ve %133 güç sınırı) hatırlatalım. Performansı kaybı hatırı sayılır derecede yüksek. Ancak bu dizüstü bilgisayarların oyun oynamak için tasarlanmadığını, ince ve hafif bir sistem olduğunu hatırlatalım.

RTX 4090 Founders Edition bildiğiniz gibi 1599 dolarlık fiyata sahip. Kullanılan Razer Core X eGPU kasası ise 300 dolarlık etiketle satılıyor. Yani bu kurulum pek de mantıklı görünmüyor.

Görüşünüzü yazın

İsminizi yazın
E-posta adresinizi yazın
Website Bağlantısı
Görüşünüzü yazın