Resident Evil Village – İnceleme
0

Resident Evil Village – İnceleme

May 07 GamerAdmin  

Resident Evil Village – İnceleme

Resident Evil Village - İnceleme

Resident Evil Village – İnceleme

Bildiğiniz üzere Capcom 7 Mayıs 2021 tarihinde Resident Evil serisinin yeni oyunu olan Resident Evil Village piyasaya çıktı.

Genel olarak bu seriyi ilk defa oynayacak olan oyun severlere tavsiyem asla bulaşmamaları. Eğer Resident Evil hikayesini tam olarak öğrenmek istiyorsanız tavsiyem ilk 3 seriyi (Remake olmayanlar) oynayarak gerçek hikâye ile tanışabilirler. Çünkü Resident Evil 7 oyunundan sonra Capcom adeta en çok tutan ve uzunca hikayesi olan ilk 3 oyunu resmen çöpe atmış durumda.

Oyundaki Yaratıklar Çok Farklı

Oyundaki Yaratıklar Çok Farklı

Firmayı zaten anlatmama gerek yok, kült oyunları 20 yıl üst seviyelerde tutup sonrasında verdikleri saçma kararlar ile yere çakılmasıyla ünlü. Hele ki para krizi geldiğinde ise dövüş oyunlarında bile sizlere karakterleri para ile satması da aptallık. Siz bir dövüş oyunu aldığınızda o oyunun içindeki tüm karakterler bir hikâye oluşturur ve buna göre serinin devamını bağlamış olursunuz.

Fakat Capcom firması o kadar acımasız ki oyun severin beklentilerini yapmak yerine bunları daha fazla para kazanma hırsına çevirdiği için eskisi gibi artık yüksek karlar elde edemiyor. Ne yapalım sen oyun severleri salak yerine koymaya çalışırsan olacağı bu.

 

Şimdi oyunun motoru yine RE Engine diye bilinen Resident Evil’ın kendi motoru. Resident Evil oyun motorunun en büyük eksiği bu oyun motoru ile yapılmış yeni bir oyunun ilk zamanlarında aşırı hata ve sorunların olmasıdır. Bu sebeple genelde bu hatalar 6 ay ile 1 yıl arasından sonra tam olarak giderilmiş olduğu gibi ancak oynanabilecek seviyeye geliyor.

O yüzden her zaman olduğu gibi de indirimde iken almanız bu oyunu hem cebinizi yakmaz hem de oynanmayacak derecede çıkan hatalar ile karşılaşmamış olacaksınız. Ben bu uyarıyı yapayım, sonrasında karar size kalsın.

 

Oyun Resident Evil 7’deki yeni iki karakterimiz olan Ethan Winters ve Mia Winters ikilisinin hikayesi ile devam ediyor.

Tabi önceki oyunun incelemesinde de belirtmiştim, Capcom Resident Evil serisinde artık zombileri de oyundan yok ederek, kurt adam, cadılar ve vampirlerle ilgilenmeye başladığından (Hani çıkış tarihi de Cadılar Bayramı (Halloween)) zamanı da olmadığı için daha da garip!) oyunun hikayesini de sanırım kendisine rakip gördüğü “Silent Hill” gibi ama tam da öyle olamamış bir çıkmaza soktu.

Yani ne Silent Hill tam olarak ne de Resident Evil. İşte bu arada sıkışmışlıkta sinema filmindeki “Alice” gibi bir karakter yaratıp (Eveline) son iki oyunda oyun severlere yedirmeye çalışıyor.

 

Genel olarak baktığımızda ise Resident Evil 7 oyununu bitirenler bilirler, oyunun iyi sonunda Mia ile Ethan kurtulduğu ve Chris tarafından yardım edildiği bilinmekte. Fakat sonrasında bağlayıcı bir senaryo ile ilerlemeyip, indirilebilir içerik olarak sadece oyunun Ethan ile başlamasından önce gelişen olayları içeren bir dizi paket serisi vardı.

Tabi bir de şu ufak oyunlar. Aslına bakarsanız bu yeni oyunda çok karmaşık bir hikâye, bolca büyük yaratık savaşı ve büyük bir harita olmasına karşın oynarken gezinmekten bıkacağınız bir alanla savaşacaksınız.

Bana sorarsanız, bu oyun Resident Evil 4’teki “Welcome Stranger!” diye bağıran tüccara benzeyen karakterin obez versiyonunu ekleyip, Resident Evil 7’deki karakterlerin üzerinden hikâye bağlayıp, o çok met edilen Alcina Dimitrescu oyunun sadece %25’ine eklenip, şu yanındaki diğer iki hatundan sadece birinin de oyunun %10’una eklenip, bolca kurt adam, normal hayvan (Domuz, tavuk, keçi ve balık) öldürdüğünüz ve obez olan elemana yemek tarifi için topladığınız, yarı 1900’lerin başı, yarı Van Helsing evreni bir çorba olmuş desem yeridir.

 

Evet oyun böyle bir şey. Oyunu bitirdikten sonra bu incelemeyi yazıyorum, fakat bende hala boş bir hissiyat var. Çünkü oyun o kadar çok sinematik eklenerek bölünmüş ki, yani sinematikleri çıkarttığınızda sallana sallana 7-8 saatte bitirmeniz olası. Tabi şu Karl Heisenberg’in fabrikası koşturmaktan saçlarınızı yolacağınız bir labirent saçmalığını da hesaba kattığınızda en fazla 10 saatte oyunu bitirebilirsiniz.

Oyunun tam çözümünü yazmak konusunda tereddüdüm var aslında. Ama uzunca bir boş zamanım olursa neden olmasın.

 

Gelelim oyunun mekaniklerine. Oyunda RE Engine oyun motoru ile yapıldığından Resident Evil 7 ile aynı mekaniklere sahip. Biraz daha fazla silah ve farklı bir gelişim durumu var.

Mesela “The Duke” olarak bildiğimiz obez elemandan silahlarınızın güçlerini yükseltebiliyor, mühimmat ya da envanterinizi genişletebileceğiniz bavullardan alabiliyorsunuz.

Tabi etraftan toparladığınız değerli eşyaları (Resident Evil 4’teki pırlanta ve mücevherler gibi) satarak kazandığınız puanlar ile bunu yapabilmektesiniz. Bu da doğal olarak çevrede dikkatlice bakınarak eşyaları toparlamak için zaman harcattırıyor size. Enerji durumu yine aynı şekilde, cam şişelerde yer alan sıvı ile sağlığınızı iyileştirebiliyorsunuz.

Resident Evil 7’deki “Steroid” ya da “Stabilizer” olayından farklı olarak etraftan toparladığınız hayvan etlerini obez elemana verip bir yemek hazırlatmanız. Sonrasında dayanıklılık ve defansınız gibi özellikleri geliştirebiliyorsunuz.

 

Tabi oyundaki yaratıkların ölümleri zorluk derecesine göre değişiyor. “Hardcore” zorluk derecesinde tabanca ile saldırmanız gerçek hayattaki su tabancasının yaptığı etkiyle aynı. O yüzden öncelikle “Normal” ya da “Casual” zorluk derecesinde oyuna başlayın derim.

 

Oyundaki grafikler güzel ama sıkıntılı. Tabi oyun daha yeni çıktı fakat Capcom sanırım her oyun severin evinde en az “Nvidia GTX 1080” olduğunu falan hayal etmiş olmalı ki oyundaki grafik optimizasyonu bazı durumlarda kare düşüşlerine neden oluyor.

Bu da bazen oyunda can sıkabiliyor. Ama bu durumun sık olmadığını söylememde yarar var.

Tabi 108X ve üzeri ekran kartınız varsa, özellikle de RTX özellikli ise zaten çok büyük bir problem yaşatmayacaktır.

Eğer ki 8GB üzerinde bir kartınız varsa oyun akıcı olacaktır, ama 8 GB VRAM’li bir kartta ayarlar 5 GB üzerine ayarlandığında oyun kabir azabı yaşatıyor oyuncuya. RE Engine’in güzel tarafı ise ilk çıkışından sonra tam olarak optimize edildiğinde sistemi kasmaması. Ama göreceğiz, bakalım ne kadar hızlı davranacak Capcom bu konuda.

Resident Evil Village : Mia Winters

Resident Evil Village : Mia Winters

Oyunda oynanabilirlik kısmen rahat. Tabi ben oyunu oyun kumandası ile bitirdim.

Eğer alışkın değilseniz klavye ve fare ile de sorun çıkartacağını sanmıyorum.

Onun haricinde büyük yaratık savaşlarının biraz zorlayıcı olabileceğini belirtmem gerekiyor.

Fakat onu da zaten ilk Resident Evil oyunundan bu yana bildiğiniz gibi yaratığın belirli bölgelerine nişan alıp saldırdığınızda üstesinden hızlıca gelebiliyorsunuz. Onun haricinde aşırı bulmaca var oyunda. Tabi doğal olarak İngilizceniz iyi ise zorlamadan bunları halledebilirsiniz.

Resident Evil Village : Doğa görünümü gerçekten etkileyici

Resident Evil Village : Doğa görünümü gerçekten etkileyici

Oyunda sizi bağlayacak bir atmosfer yok. Yani bu şu demek oluyor; Resident Evil 7’deki gibi baş belası ve sizi zorlayacak bir yaratık ya da vampir olmadığı için oyun sizi hikayesi ile bağlamaya çalışıyor sadece.

Oyunun sonundaki yaratık da zaten öldükten sonra yine araya iki üç sinematik girerek bir bakıma kapışmaya değil de hikâyeye odaklanmanız için uğraşıyor. Bu sebeple de oyunun hikayesinin verdiği ne ise onu yaşıyorsunuz. Sizi heyecanlandıracak ya da aşırı hırslandıracak bir durumu yok.

Resident Evil Village: Yaşlı kadın

Resident Evil Village: Yaşlı kadın

Oyunu baştan sonra oynayıp bitirmiş biri olarak söylemem gerekir ki bu oyun fiyatının hakkını vermiyor. Eğer ki beklentiniz yüksek ise hiç bulaşmayın derim. Eğer ki ön sipariş ile aldıysanız da geçmiş olsun.

Sebebi ise ön sipariş ile “Mr. Raccoon Weapon Parts” ve “Survival Resources Pack” birlikte gelmesine karşın, “Resident Evil Village – Trauma Pack” isminde bir paketi dahil etmeyip, 60 TL gibi yüksek bir fiyata satıyor olmaları.

Tabi bir de o sevmediğim “Resident Evil Re: Verse” çevrimiçi oyunu ön sipariş ile veriliyor. Şimdi baktığınızda ön siparişte 280 TL eden bir oyun çıktıktan 1 gün sonra “Deluxe Edition” olarak 340 TL gibi bir fiyat ile satışa sunuluyorsa burada sadece vurgun amaçlanıyor demektir.

Bu da Capcom firmasının aç gözlülüğünden başka bir şey değil. Tabi konsol oyuncularının Allah yardımcıları olsun. Konsolda oyun 500 TL’den ve “Standart” olarak geliyor. Artık siz düşünün.

Resident Evil Village: Meşhur Dimitresu Malikanesi

Resident Evil Village: Meşhur Dimitresu Malikanesi

Bu oyun sizi önceki oyun gibi hikâyeye bağlayamıyor, aşırı sinematikler oynanış zevkini düşürüyor ve kendini hissettiremiyor. Steam üzerinde ne kadar 280 TL fiyat etiketi olsa da, hiç dokunulmaması ve indirimde 40-50 TL ye düştüğünde ancak alınabilecek bir oyun Resident Evil Village. Başta da söylediğim gibi yine de karar sizin.

İyi oyunlar…

Yazar Hakkında: GamerAdmin

2003 yılında sistem mühendisliği (MCSE) eğitimi alan yazar, Sakarya Üniversitesi Bilgi Yönetimi mezunudur. Kendisi 1989'dan beri oyunlarla haşır neşir olan yazar, bu yıldan yanadır oyunlar hakkında bilgi sahibi olup, kendisi bir oyuncudur. Bilgilerini ve bitirdiği oyunların tam çözümleri hakkında sitede paylaşımlar yapmaktadır. Sorularınızı lütfen iletişim kısmındaki e-posta adresinden gönderiniz.

Cevap Yaz

You must be logged in to post a comment.