Resident Evil Remake İnceleme
0

Resident Evil Remake İnceleme

Tem 13 GamerAdmin  
  • Grafik
  • Oynanabilirlik
  • Sistem
  • Zorluk
  • Atmosfer

Resident Evil Remake İnceleme

Resident Evil Remake İnceleme

Resident Evil Remake

Resident Evil 1 ve Resident Evil Director’s Cut versiyonlarını hatırlamayan yoktur. Resident Evil Remake İnceleme yazımla buna değineceğim.

1996’da Capcom tarafından çıkartılan oyun, Playstation ve diğer konsol oyun makineleri ile birlikte bilgisayara da gelmişti. Fakat grafikler sadece konsolu olan oyun severlerde tatminkar olduğu için, bilgisayar teknolojisi de hızla geliştiğinden sanırım Capcom’a birileri fısıldamış olsa gerek ki, aradan 6 sene sonra Re-make yani tekrar yapım akıllarına geldi.

Aslında ilk çıktığı platformlar yine konsol makinelerine oldu. Nintendo Wii ve Game Cube’e çıkartılan Re-make, bir süre sonra da Resident Evil severlerin yoğun baskısı sonucu ( Oyun 1996 da çıksa da, Re-make’i 2002 kabul edersek, 12 yıl sonra ancak akıl edebilmişler ) 2014 sonu, 2015 başı gibi çıktı. Steam üzerinden satışa sunulan oyunun da fiyatı yüksek değildi.

Fakat her ne halt oldu da Aral’a soru sorma fırsatını hangi aklı kısa karar verdiyse Steam’de çalışan, oyunların fiyatları önce dolardan Türk Lirasına, sonrasında da CD kutulu market fiyatlarıyla eşitlenmeye başlandı. Burada seni kınıyorum Aral ve benzeri distribütör firmalar!

Çünkü siz de Steam gibi düşünmeyip, Türkçe bir platform üzerine yazılım ile oyun severlere direk bu şekil bir çözüm sunmak yerine, oyun severleri kazıklamaya gitmek, üstüne de milleti aptal yerine koyup “Oyun oynamak lükstür” gibi biz oyun severlerin yerine konuşmak kadar kaba bir üslup kabul edilemez!

Sonuçta yahudi lobisine çalışanlar, insanlara değil kendi ceplerine daha çok önem verirler. Yıllarca sizler değil miydiniz bu ülkede korsan yazılım başını almış gitmiş diye veryansın eden ? Ne oldu da size kim bu hakkı verdi biz oyun severler adına gidip Steam’i yanlış yönlendirdiniz fiyatlama konusunda ?

Resident Evil Remake İnceleme

Resident Evil Remake : Baş karakterlerimizden; Jill Valentine

Neyse gelelim biz oyuna. Eski konsollardaki versiyonlarından çok daha farklı bir şekilde karşımıza geliyor oyun. Aslında HD konusunda bir çok iyileştirmeler yapılmış. Aslında Gamecube ve Wii’da çözünürlük maksimum 480p olsada, oyunu artık HD kalitesinde 1920x1080p formatında oynayabiliyoruz. Oynanabilirlik aynı.

Konsol versiyonlarından farkı yok. Hikaye’ye de dokunmamışlar ve ekstralar da farklı değil. Eğer ki Resident Evil.Net’de hesabınız varsa yaşadınız. Hem başarımlar konusunda, hem de oyundaki kayıtlarınız, bu platform üzerinden profil sayfanızda yayınlanıyor.

Bu da büyük bir özellik. Tabi platforma girip de burada sayfalarca yazmak istemiyorum. Bu konuda ayrı bir yazı yazabilirim fazladan bilgilendirme amaçlı.

Barry ve Jill.

Karakterler klasik yine. Jill Valentine ve Chris Redfield’ı kontrol edebildiğimiz oyunda, Barry Burton, Albert Wesker, enrico Marini ve diğerleri de mevcut. Tabi zombilerin yanında, çıldırmış kargalar ve çok farklı bir yaratık daha var. Oyun müzikleri de eski platformlardakine bağlı kalınarak eklenmiş. Hızlıca kolay zorluk seviyesinde bitirebileceğiniz bir oyun Resident Evil Re-make.

Sitede de tam anlatımını bulabilirsiniz. Genel olarak oyun “Normal Mode”’da başlıyor. Normal modu bitirdikten sonra daha zor modları oynama şansınız oluyor. Tabi ekstralar için de belirli bir sürenin altnda bitirmeniz şart.

Büyük düşmanımız ; Tyrant

Oyuna ekstradan “İnvinsible Enemy”, “Countdown” gibi ekstra oyunlar da eklenmiş. Aslında çok gerekli olmasa da farklı bir hava getirmiş diyebiliriz. Yalnız söylemeliyim, “İnvinsible Enemy” de asla ve asla otomatik nişan alma durumu söz konusu değil. Bu sebeple de daha da zorlaşacaktır.

Sıkılabilirsiniz yani. Grafiksel anlamda, atmosfer olarak tatmin edici, hikayeyi farklı bir bakış açısıyla tekrar görebileceğiniz Resident Evil Re-make, alınası, oynanılası ve Steam’deki başarımlarını da kazanarak arşive kaldırabileceğiniz güzel bir oyun.

Her ne kadar Resident Evil 2 gibi bağlayıcılığı olmasa da, Capcom’a burdan biz Resident Evil severler olarak sesleniyoruz; Lütfen Resident Evil 2 için de bir Re-Make yapın!

 

İyi oyunlar…

Yazar Hakkında: GamerAdmin

2003 yılında sistem mühendisliği (MCSE) eğitimi alan yazar, Sakarya Üniversitesi Bilgi Yönetimi mezunudur. Kendisi 1989'dan beri oyunlarla haşır neşir olan yazar, bu yıldan yanadır oyunlar hakkında bilgi sahibi olup, kendisi bir oyuncudur. Bilgilerini ve bitirdiği oyunların tam çözümleri hakkında sitede paylaşımlar yapmaktadır. Sorularınızı lütfen iletişim kısmındaki e-posta adresinden gönderiniz.

Cevap Yaz

You must be logged in to post a comment.