16.1 C
İstanbul
23 Mayıs 2024
Image default
Oyun İncelemeleri

Resident Evil Operation Raccoon City – İnceleme

Resident Evil Operation Raccoon City – İnceleme
Resident Evil Operation Raccoon City – İnceleme

Resident Evil serisine ait bazı oyunların 1-2 diye adlandırıldığını görmüşsünüzdür. Resident Evil Operation Raccoon City – İnceleme yazımda buna değineceğim. İşte bu serinin arasında Capcom 2012 yılının mart ayında 6. Oyunun öncesinde bir ara geçiş oyunu yayınlamıştı. Tabi 4 ve 5. Oyun (özellikle 4. Oyun) çok fazla rağbet görmese de teknolojik gelişimler arasında sıkışıp kalmış olmalarının haricinde, çevrimiçi platform konusuna oyun severleri zorlamaya çalışmasıyla gerçekten bıktırmıştı.

Tabi daha çevrimiçi platformu daha yeni yeni oturmuşken Capcom bunu oyun severlere zorlayarak, bir taraftan Microsoft’u, diğer taraftan ise Sony’i yakınında tutmak istiyordu.

Resident Evil Operation Raccoon City - Oyunda Hunk'ın örgütlediği özel ekibin bir parçası olarak başlayacaksınız.
Resident Evil Operation Raccoon City – Oyunda Hunk’ın örgütlediği özel ekibin bir parçası olarak başlayacaksınız.

Oyunun fiyatı haricinde sırf para basma mantığını da indirilebilir içeriklere indirgediğinde ise, oyun severler daha fazla öfkelenmişti. Hatta oyunun yarı fiyatı kadar ücret tutan bu indirilebilir içerikler, ilk başta kostüm gibi şeyler olması nedeniyle oyun severleri kızdırmıştı. Tabi sonrasında 5. Oyunda ayrı bir görev paketi yayınlandı ve bu bir nebze olsa da oyun severlerin kızgınlığını gidermişti. Fakat ortada yıllar geçmesine rağmen hala bir 6. Oyun yoktu.

Bu durumda düşünüp taşınan Capcom, aradaki buzları eritmek ve oyun severlerin gönlünü almak için, ara geçiş oyunu olan Resident Evil Operation Raccoon City’i yayınladı. İlk zamanlarda göze hoş gelen bir yapısı olsa da Action Shooter modunda bir oyun olması hasebi ile kimse pek ilgilenmedi.

Resident Evil Operation Raccoon City - Tabi ki William Birkin olmadan olmazdı
Resident Evil Operation Raccoon City – Tabi ki William Birkin olmadan olmazdı

Tabi içeriğinde yine çevrimiçi özellik ile gelen oyun, 4 karaktere kadar (yanlış hatırlamıyorsam 3 de olabilir) çevrimiçi olarak oynanabiliyordu. Burada takım oyunu kurgusu ön plana koyularak, yine indirilebilir içerik konusunda oyun severlere dolambaçlı bir pazarlama taktiğine gitti Capcom. Lakin bu sefer oyun severler bunu yemeyince, değiştirip “Free Echo Six – Prologue Mission” diye bir indirilebilir içerik yayınladı.

Sonrasında ise “Spec Ops” adı altında 2 görev, fazladan kostüm ile birlikte toplam 3 indirilebilir içerik çıkarttılar. Tabi alabildiğiniz tek bir indirilebilir içerik görevi vardı, ikincisi ne hikmetse hala internette yok?

Resident Evil Operation Raccoon City - Oyunda karakterlerin farklı özellikleri mevcut
Resident Evil Operation Raccoon City – Oyunda karakterlerin farklı özellikleri mevcut

İnternet üzerinde bu oyun hakkındaki sitesinde yer alan bilgileri de kaldıran Capcom, sanırım oyun severler tarafından gelen büyük tepkilere istinaden böyle bir uygulamaya gitmiş olsa gerek. Yoksa çok satılan, beğenilen ve hala satın alınan Resident Evil 5 eski olması hasebiyle neden kaldırılmıyor da, Resident Evil Operation Raccoon City kaldırılıyor kendi resmi sitesinden?

Neyse biz gelelim oyunun hikayesi ve içeriğine. Oyun Resident Evil 2’den hemen önceki zamanda gerçekleşiyor. Aslında şu Hunk diye bildiğimiz U.S.S. Special Forces adı altındaki grupla, William Birkin’i durdurmak için görev alan bir hikayemiz var. Tabi bu aksiyon vur-kaç mantığı ile harmanlanınca, biraz garip gelecektir sizlere.

Resident Evil Operation Raccoon City - Oyunda bolca aksiyon var
Resident Evil Operation Raccoon City – Oyunda bolca aksiyon var

Malum etrafta koşturup, bulmaca çözmeyecek, dikine oynanan bir zombi öldürme ortamına gireceksiniz. Bu da aslında ne kadar oyunculara çerez bir oyun olduğunu ortaya koyuyor. Tabi devamında ise bazı ödüller de var oyun içinde.

Resident Evil Operation Raccoon City - Mr. X de oyunda sizi ziyarete geliyor
Resident Evil Operation Raccoon City – Mr. X de oyunda sizi ziyarete geliyor

Sakın önceki oyunlardaki gibi oyunu kısa bitirme süresi sonunda verilecek olan bir roket atar falan beklemeyin. Sadece oyun içinde bazı yerlerde gördüğünüz kameraları bulup ateş etmeniz, bazı Rakun oyuncaklarını ve bazı objeleri bulup fazladan silah geliştirmeleri kazanmanız üzerine. Bu da aksiyonun yanına biraz merak eklendiğini gösteriyor ki, oyun içerisinde tecrübe puanınız da doğru orantılı yükselip bununla da geliştirme satın alabiliyorsunuz.

Resident Evil Operation Raccoon City - Hunk ve saz arkadaşları
Resident Evil Operation Raccoon City – Hunk ve saz arkadaşları

Oyuna daha başlamadan öncesinde silah ve yan ekipman ayarı yapmanız gerekiyor.  Sonrasında eğer ki tek kişilik mod ile oynaya oynayacaksanız iyi karakterleri seçmeniz gerekiyor. Zaten seçenek ekranında göreceksiniz. Son olarak da aksiyona başlayacaksınız.

Oyun dediğim gibi Resident Evil 2’den hemen önceki zamanda geçiyor, bu sebeple de oyunun sonunda tanıdığınız bir karakter ile karşılaşacaksınız. Bu karakter Leon S. Kennedy. Neye istinaden ne şekilde böyle bir senaryoya girişmiş Capcom bilemiyorum ama bir şekilde ikinci oyuna bağlama taktiği yapmış diyebilirim.

Resident Evil Operation Raccoon City - Gözlerinden mavi ışık çıkması?
Resident Evil Operation Raccoon City – Gözlerinden mavi ışık çıkması?

Sonuçta Shinji Mikami’nin ayrılma ayak sesleri yükseldiği zamanlara bakıldığında ara geçiş oyununu yapmak zorunda olduğunu görebiliyoruz Capcom’un. Sanırım böyle bir adımla hata yaptığını daha sonraları anlamış olacak ki Resident Evil 7’de farklı bir konsepte geçtiler.

Gelelim oyun içi duruma. Atmosfer ve müzikler güzel, özgün. Grafikler de güzel dizayn edilmiş, lakin kapışma durumunda ise bazen can sıkıcı olabiliyor ortam. Bir yandan insanlar ile kapışırken diğer yandan zombilerle kapışabiliyorsunuz. Diğer gıcık olay ise bazı zombilerde virüs bulaşıcı olabiliyor ve size bir defa saldırdığında size de bulaşıyor.

Farklı bir ekipman olan Antiviral ile ancak bunun üstesinden gelebiliyorsunuz. Aksi halde zombiye dönüşebiliyorsunuz ve bu sizin sonunuz oluyor tabi. Sizi çok zorlayacak zombiler yok, güçlü canavarlar ise zaten belirli durumlarda karşınıza çıkıyor ama en baş belası tabi ki mutasyon geçirmiş olan William Birkin.

Oynanabilirlik konusuna bakarsak, ilk William Birkin karşılaşmasında baş ağrısı yaşattığını söyleyebilirim. Sonrasında ise zombilerde sorun teşkil etmese de bazen ufak da olsa zombileşmiş köpeklerde yaşayabiliyorsunuz. Bunun sebebi sanırım konsol üzerinden port edilmesi olabilir. Tabi bunun sıkıntıları her zaman görülmesine karşın eski oyunlarda sık sık yaşamışsınızdır (Silent Hill Homecoming gibi).

Zorluk kısmına gelecek olursak, oyun içerisindeki oynanabilirliğe takılmazsanız oyun çok da zor değil. Ama dediğim gibi oynanabilirliğe takılmadığınız sürece. Sonuçta ara geçiş oyunu, Resident Evil 2’den az bir süre önceki hikâye, ama komik olanı ise Resident Evil 6’nın çıkmasını bekleyen bir topluluğa bunu sunuyorsunuz. Gülelim mi ağlayalım mı bilemedim…!

Daha fazla yazmamı beklemeyin, oyun zaten ufak bir al bitir oyunu. Dahası yok yani. Hatta o kadar oynayıp bitirmeme rağmen yakın zamanda tekrar yükleyeyim de bir nostalji yapayım dedim. Ne oldu dersiniz? Capcom zaten oyunu gözden çıkartmış olsa gerek, Steam kütüphanesinden kalkması yanı sıra, Microsoft ile yaptığı iş birliği bile oyunun çalışması için yetmiyor!

Arkadaş bir halt yiyorsunuz, insanlara bu oyunu satıyorsunuz, bari Game Live’ın da oyunlara entegrasyonunu da kaldırın. Ben birkaç ufak hile ile ancak oyunun ilk ekranına gelip, Live Connection kısmını açtığım anda oyun kapanıyor. Diyeceksiniz ki zaten Windows 10 eski oyunları çalıştırmıyor. Öylemi dersin? Maxpayne 1’i birkaç hile ile açıp oynayabiliyorum. Hangisi daha eski?

Neyse genel anlamda sakın kesin bir çözüm çıkmadığı sürece bu oyunu almayı aklınızdan bile geçirmeyin. Ben cüzi bir ücret ile almıştım farklı bir siteden. Şimdi ise bazı Steam Key satan sitelerde ortalama 95 TL civarlarında bir ücret göstergesi var. Değmez. Uzak durun.

İyi oyunlar.

İlgili Yazılar

Metro Exodus – İnceleme

GamerAdmin

Farming Simulator 22 – İnceleme

GamerAdmin

Resident Evil VIII Village – Demo İnceleme

GamerAdmin

Yorum Yaz

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bu konuda sorun yaşamadığınızı varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Devamını Oku