Raspberry Pi Kamera Modülü 3 Duyuruldu
0

Raspberry Pi Kamera Modülü 3 Duyuruldu

Paylaş

Raspberry Pi için daha yüksek çözünürlük, kızılötesi, HDR, otomatik odaklama, geniş açılı FOV ve daha fazlası dahil olmak üzere büyük iyileştirmelerle Kamera Modülü 3 piyasaya sürüldü.

Önceki Kamera Modül 2, Sony IMX219 8 MP sensör kullanıyordu. Yeni modeller, Sony’nin daha büyük ve daha fazla çözünürlüğe sahip olan yeni 12 megapiksel IMX708 yongasını kullanıyor. Bu da daha keskin görüntüler ve ayrıca daha iyi düşük ışık hassasiyeti anlamına gelmekte. Ayrıca 16:9 en boy oranı sağlanırken 1080p50’ye kadar HD video çekilebiliyor. Kamera Modülü 3’te yerleşik otofokus özelliği de mevcut. Bu sayede 5 cm’den sonsuza kadar değişen nesnelere odaklanmanıza izin veriliyor. Standart görüş alanı (FoV) varyantları, kabaca 28 mm tam çerçeve lense eşdeğer 66 derecelik bir yatay görüş alanı sağlıyor. Bununla birlikte, geniş açılı versiyon, bunu yatay olarak 102 dereceye çıkarıyor.

Yeni modül aynı zamanda farklı pozlama süreleriyle aynı anda birden fazla poz alarak HDR özelliği sunuyor. Bu, örneğin hem iç hem de dış ayrıntılarda doğru pozlama ile iç mekan çekimleri yapmanızı sağlıyor. Son olarak, ilk olarak Modül 2 ile sunulan NoIR (kızılötesi filtresiz) sensörler, Raspberry Pi’nizi etkili bir şekilde bir gece görüş kamerasına dönüştürebiliyor.

Lansman, hem görünür ışık hem de NoIR kızılötesi sürümlerinde standart ve geniş açılı modeller dahil olmak üzere en az dört modül içeriyor. Normal modellerin 25 dolardan, geniş açılı versiyonların ise 35 dolardan başladığını belirtelim.

Görüşünüzü yazın

İsminizi yazın
E-posta adresinizi yazın
Website Bağlantısı
Görüşünüzü yazın