ps5teki stok sikintisi nedeniyle ps4 uretiminin devam edecegi soyleniyor qZBGS29v
ps5teki stok sikintisi nedeniyle ps4 uretiminin devam edecegi soyleniyor qZBGS29v

PS5’teki Stok Sıkıntısı Nedeniyle PS4 Üretiminin Devam Edeceği Söyleniyor

PlayStation 5 konsollarındaki stok sıkıntısı nedeniyle PlayStation 4 üretiminin bu yıl da devam edeceği iddia ediliyor. Bu yeni iddia, Sony’nin montaj ortaklarını 2022 boyunca PlayStation 4 konsolları üretmeye devam edeceği konusunda bilgilendirdiğini belirten Bloomberg tarafından ortaya atıldı. Bu da 2022 yılı içerisinde yaklaşık olarak bir milyon PlayStation 4 üretileceği anlamına gelmekte.

Bloomberg’in haberine ve GamesRadar’ın aktardığına göre, bunun başlıca nedeni, PlayStation 4’ün üretilmesi için PlayStation 5’tekinden çok daha az gelişmiş bir çip gerekmesi. Hem Sony hem de Microsoft üretim hedeflerini bileşen eksikliği nedeniyle kısıtladıkları için geçen yıl yeni nesil konsol üretimi için gereken gelişmiş çiplerin eksikliği konusunda pek çok haber paylaşıldı.

2020 yılının sonunda piyasaya sürüldüğünden beri, PlayStation 5 konsolunun hem standart hem de disksiz sürümlerinin stokları dünya çapında yetersiz kaldı. Tabii bu durumun yaşanmasında, sınırlı sayıdaki PlayStation 5’leri fahiş fiyatlardan satmak için satın alan karaborsacılar da etkili oldu.

Yine de bu stok sıkıntısı, PlayStation 5’in şimdiye kadarki en hızlı satan PlayStation konsolu olmasının önüne geçemedi. Sony, geçtiğimiz yılın Temmuz ayında yeni nesil konsolun sadece 248 günde 10 milyon adet sattığını ve PlayStation 4’ün bu alandaki rekorunu geride bıraktığını duyurmuştu.

GamerAdmin
2003 yılında sistem mühendisliği (MCSE) eğitimi alan yazar, Sakarya Üniversitesi Bilgi Yönetimi mezunudur. Kendisi 1989'dan beri oyunlarla haşır neşir olan yazar, bu yıldan yanadır oyunlar hakkında bilgi sahibi olup, kendisi bir oyuncudur. Bilgilerini ve bitirdiği oyunların tam çözümleri hakkında sitede paylaşımlar yapmaktadır. Sorularınızı lütfen iletişim kısmındaki e-posta adresinden gönderiniz.