playstation 5 2201 0500 guncellemesi hazir vrr destegi yolda SE5mMVeF
playstation 5 2201 0500 guncellemesi hazir vrr destegi yolda SE5mMVeF

PlayStation 5 22.01-05.00 Güncellemesi Hazır, VRR Desteği Yolda

Sony, PlayStation 5 oyun konsolu için hazırladığı 22.01.05.00 sürümlü sistem yazılım güncellemesini bugün kullanıma sundu. Yeni güncelleme, PS5 ve PS4 konsollarında Açık ve Kapalı Partiler oluşturma özelliği getiriyor.

Sürüm 22.01.05.00 ile ayrıca PS5’te Game Base ve Trophy kartlarına kullanıcı arabirimi geliştirmeleri içeriyor. Şirket bunun yanında kulaklıklar için mono ses gibi erişilebilirlik özellikleri de getirdi.


Hesapları ABD veya Birleşik Krallık’ta kayıtlı olan PS5 oyuncuları, oyunları, uygulamaları ve ayarları bulmalarına olanak tanıyan Sesli Komut özelliğini test edebilir. Bu özellikle birlikte oyunları açmak ve ayrıca medya oynatmayı seslerle kontrol etmek mümkün olacak. Ek olarak, yalnızca İngilizce dilinde kullanılabiliyor.

Sony, PS5’in yakında Değişken Yenileme Hızı (Variable Refresh Rate-VRR) desteği alacağını resmen onayladı.

Değişken Yenileme Hızı (VRR) önümüzdeki aylarda PS5’te kullanılabilir durumda olacak. VRR, HDMI 2.1 uyumlu TV’lerde ve PC monitörlerinde ekranın yenileme hızını dinamik olarak PS5 konsolunun grafik çıkışıyla senkronize edebiliyor. Bu özellik, kare hızı sorunları ve ekran yırtılması gibi görsel kusurları en aza indirerek PS5 oyunları için görsel performansı artıracak.


Daha önce piyasaya sürülen PS5 oyunları, bir oyun yaması aracılığıyla VRR için tamamen optimize edilebilir. Ayrıca gelecekteki oyunların lansman sırasında VRR desteği ile gelmesi de mümkün. VRR performansının kullandığınız TV’ye ve oynadığınız oyuna göre değişebileceğini belirtelim. Sony, yeni güncelleme tarihi yaklaştıkça VRR desteği sunan bazı oyunlar da dahil olmak üzere daha fazla detay paylaşacak.

GamerAdmin
2003 yılında sistem mühendisliği (MCSE) eğitimi alan yazar, Sakarya Üniversitesi Bilgi Yönetimi mezunudur. Kendisi 1989'dan beri oyunlarla haşır neşir olan yazar, bu yıldan yanadır oyunlar hakkında bilgi sahibi olup, kendisi bir oyuncudur. Bilgilerini ve bitirdiği oyunların tam çözümleri hakkında sitede paylaşımlar yapmaktadır. Sorularınızı lütfen iletişim kısmındaki e-posta adresinden gönderiniz.