Pathfinder’ın Yayıncısı, Oyunlarında Yapay Zekayı Yasakladı
0

Pathfinder’ın Yayıncısı, Oyunlarında Yapay Zekayı Yasakladı

Paylaş

Yapay zekâ modellerinin hızla yaygınlaşması ve sanat alanında sıkça kullanılmaya başlanması pek çok sanatçının ve içerik üreticisinin tepki göstermesine neden olmuştu. İnternette “Yapay Zekâ Tasarımlarına Hayır” kampanyaları düzenlenirken, bazı şirketlerse yapay zekâyı yasaklamaya başladı.

Dünyanın en ünlü masa üstü rol yapma (TTRPG) oyunlarından olan Pathfinder ve Starfinder’ın yayıncısı olan Paizo, bugün Twitter hesabından açıklama yaparak yapay zekâya karşı duruşunu net bir şekilde ifade etti.

Oyunlarımız “insanlar” için

Pathfinder, Starfinder ve bu oyunların baz alındığı TTRPG’lerin yayın haklarını üstlenen Paizo, Twitter hesabından yaptığı açıklamasında oyunların topluluk marketlerindeki yapay zekâ desteğiyle hazırlanan hikâye ve görsellerin kalıcı olarak yasaklandığını belirtti.

Şirket açıklamasında “Şirketi 2002 yılında kurduğumuzdan beri Paizo, sayısız ‘geleneksel’ tasarımcıyı ve hikâye yazarını desteklemesiyle ünlendi. Hatta bu tasarımcı ve yazarlardan bazıları yeni projelerimizde görev bile aldı. Yapay zekâ destekli sanat eserlerinin oluşturduğu etik ve legal karmaşanın farkındayız ve topluıluğumuzdaki emektar bireyleri desteklemek adına bu teknolojiye Paizo’da karşıyız” ifadelerini kullandı.

Paizo’nun Pathfinder ve Starfinder oyunları, her ne kadar masaüstü oyunlar olsa da bu oyunların devasa toplulukları mevcut ve topluluğun pek çok üyesi oyunlar için farklı hikayeler, çizimler ve görsel tasarımlar üreterek bunları ücretsiz ya da uygun fiyatlara satışa sunuyor.

Paizo’nun bu kararı TTRPG topluluğundansa büyük destek gördü. Paizo’nun başlattığı bu hareketse çok yakında önce masüstü RPG daha sonra da tüm oyun dünyasındaki şirketlerin yavaş yavaş yapay zekâ destekli tasarımları yasaklamasına neden olabilir.

Görüşünüzü yazın

İsminizi yazın
E-posta adresinizi yazın
Website Bağlantısı
Görüşünüzü yazın