NVIDIA RTX Destekli Oyun ve Uygulamaların Sayısı 400’e Ulaştı
0

NVIDIA RTX Destekli Oyun ve Uygulamaların Sayısı 400’e Ulaştı

Paylaş

Işın İzleme (Ray Tracing) teknolojisinin öncüsü NVIDIA, ilk olarak Eylül 2018’de Turing mimarili GPU’ları ile oyun dünyasını yeni teknolojilerle tanıştırmıştı. RTX teknolojisi, şirketin resmi rakamlarına bakılırsa şu anda 400 uygulama ve oyuna ulaştı.

Son olarak 3 Şubat 2023 tarihinde güncellenen tabloya bu bağlantıdan ulaşabilirsiniz. RTX teknolojisi şimdiye kadar 398 oyun ve uygulamada kullanıldı, bu rakam artmaya devam ediyor.

Işın izleme piyasaya çıktığı ilk günlerde teknoloji dünyası ve PC oyun topluluğu tarafından pek de sıcak karşılanmamıştı. RTX destekli oyunların sayısı çok azdı. Bunun yanında, desteklenen oyunlarda çok düşük FPS değerleri alabiliyorduk.

RTX 3000 ve RTX 4000 serisiyle işler farklı bir hal aldı. RT çekirdekleri her nesilde gelişti. Ayrıca DLSS teknolojisi çok büyük ilerlemeler katetti. NVIDIA, yeni AAA oyunların ilk günden itibaren ışın izleme ve DLSS’ye sahip olmasını sağlamak için önde gelen şirketlerle ortaklık kurdu.

Nitekim teknoloji oyun dünyasında kabul gördü, gelişmeye de devam ediyor. AMD de grafik mimarileriyle çağa ayak uydurarak ışın izleme çekirdeklerini kullanmaya başladı. Son olarak Intel’in ilk harici GPU serisi Arc Alchemist’i ışın izleme desteğiyle piyasaya sürdüğünü belirtelim.

Görüşünüzü yazın

İsminizi yazın
E-posta adresinizi yazın
Website Bağlantısı
Görüşünüzü yazın