NRAO 530 İsimli Kuasarın Fotoğrafı Çekildi
0

NRAO 530 İsimli Kuasarın Fotoğrafı Çekildi

Şub 14 Mustafa Uzunyılmaz  
Paylaş

Svetlana Jorstad’ın liderlik ettiği bir grup uzay bilimci, dikkat çekici bir gözleme imza attılar. Dünyanın dört bir yanından teleskopların oluşturduğu bir ağ olarak bilinen Event Horizon Telescope (EHT) projesinden faydalanarak, Dünya’dan yaklaşık 7,5 milyar ışık yılı uzakta bulunan NRAO 530 isimli bir kuasarın görüntülemeyi başardı.

Kuasarlar, en basit anlatımları ile galaksilerin çekirdekleridir. Zaman zaman milyarlarca Güneş kütlesine denk olan ağırlıklara ulaşan kuasarlar, karadelikler tarafından da desteklenmektedirler. Çevrelerine ışık saçmasalar da üzerlerine doğru çektikleri malzemelerin ısınması nedeniyle oldukça parlak görünürler. Hatta bu nedenle “evrendeki en parlak nesneler” de bu kuasarlardan bazılarıdır. İşte o nesnelerden bir tanesi, an itibarıyla kayıt altına alınmış durumda.

İşte NRAO 530’un teleskoplarla sağlanan görüntüsü:

Tahmin edebileceğiniz gibi 7,5 milyar ışık yılı uzakta bulunan bir nesneyi görüntülemek hiç de kolay değil. Ancak bilim insanları, EHT projesi kapsamında teleskoplardan veri alabilmek adına tüm sınırları zorladılar ve nihai amaçlarına ulaştılar. Uzmanlar görüntü elde etmenin yanı sıra NRAO 530’un manyetik alanlarının haritasını da çıkartmayı başardılar. 

Kuasar nedir?

Bildiğiniz gibi kara delikler, ışığın bile kaçamayacağı kadar yoğun kütleli cisimlerdir. Maddeler, kara delikliğin olay ufkuna yaklaştıkça ısınır ve ışık yaymaya başlarlar. Ayrıca hızları da Dünya’daki herhangi bir nesnenin ulaşamayacağı seviyede artar. Kara deliklerin etrafında bulunan bu ultra parlak yapılara kuasar adı verilir. Bir yıldızdan çok ama çok daha parlak olan bu yapılar, bir noktada kara deliklerin tespit edilmesini de mümkün kılar.

Görüşünüzü yazın

İsminizi yazın
E-posta adresinizi yazın
Website Bağlantısı
Görüşünüzü yazın