Nokia’nın yeni logosu nasıl? Nokia logosunu mu değiştirdi?
0

Nokia’nın yeni logosu nasıl? Nokia logosunu mu değiştirdi?

Şub 28 Mustafa Uzunyılmaz  
Paylaş

90’lı yıllar ve 2000’li yılların başında cep telefonu sektöründe en çok cihaz satan marka olmasıyla bilinen Nokia 200’li yılların sonunda liderliğini başka markalara kaptırdı. Son yıllarda pazar payı neredeyse yok denecek kadar az olan Finlandiya merkezli firma yeni ürün ve teknolojileri ile müşteri çekmeyi deniyor. Klasikleşen modellerini modern tasarımlarla harmanlayarak piyasaya çıkarmayı amaçlayan Nokia’dan yeni bir hamle geldi. Şirket yıllardır kullandığı logosunu değiştirdi.

Nokia logosunu mu değiştirdi?

Nokia akıllı telefon piyasasında imajını değiştirmek için logo değişimine girri. Tuşlu telefon dünyasının atış rekorlarını kıran şirket akıllı cihazlarda istediğini bulamadı. Android işletim sistemli ve İOS sistemli telefonlara yetişemeyen Nokia son olarak klasik telefon tasarımlarını modern hatlarla harmanlayarak akıllı telefon çıkarma planını devreye aldı. Şirket piyasadaki imajını yenilemek için logosunu yenilemeye karar verdi. Yeni logo sade ve şık tasarımı ile dikkatleri çekti.

Nokia’nın yeni logosu nasıl?

Nokia’nın yeni logosu modern hatlara sahip, sade ve şık olarak yorumlanıyor. Dijital cihazların üzerinde modern hava veren logo şirketin yenilenmesinin simgesi olarak görülüyor. İşte Nokia’nın yeni logosu;

Nokia ne malı?

Nokia Finalandiya merkezli teknoloji şirketidir. 90’lı yılların başında Nokia dünyanın en çok cep telefonu satan şirketi konumundaydı. Dünyada bu konuda açık ara önde olan şirket akıllı telefonların çıkmasıyla piyasaya uyum sağlayamadı. Symbian işletim sistemli akıllı telefonları piyasaya çıkaran Nokia, Android ve İOS işletim sistemli telefonlar karşısında rekabet edemedi. Pazardaki yayı giderek azalan Nokia yeni modeller ile müşterilerin dikkatini çekmeyi amaçlıyor. Şirket son olarak logosunu yeniledi.

Nokia hakkında

Nokia Corporation (NOKIA) 1865’te kurulmuş Finlandiya merkezli çokuluslu bir bilgi teknolojileri, telekomünikasyon şirketidir. Nokia’nın merkezi, Helsinki büyük metropol bölgesinde Espoo, Uusimaa’da bulunmaktadır.[1] 2014’te Nokia, 120 ülkede 61.656 kişiyi istihdam etti, 150’den fazla ülkede iş yaptı ve yıllık gelirleri yaklaşık 12.73 milyar Euro olarak bildirildi. Nokia, Helsinki Borsası ve New York Menkul Kıymetler Borsası’nda halka açık bir limited şirkettir. Fortune Global 500’e göre 2013 yılında ölçülen gelirlere göre dünyanın 274üncü en büyük şirketidir ve Euro Stoxx 50 borsa endeksinin bir bileşenidir.

Şirket, esas olarak bir kâğıt hamuru fabrikası olarak kurulan 151 yıllık geçmişi boyunca çeşitli endüstrilere girmişti ve şu anda büyük ölçekli telekomünikasyon altyapıları ve teknoloji geliştirme ve lisanslamalar üzerine odaklanmaktadır. Nokia, GSM ve LTE standartlarının geliştirilmesine yardımcı olmakla birlikte taşınabilir telefon endüstrisine önemli bir katkı sağlamış ve bir süre için dünyanın en büyük cep telefonu satıcısı olmuştur. Nokia’nın hakimiyeti Symbian platformu aracılığıyla akıllı telefon endüstrisine de uzanmış, ancak sonunda rakiplerinin gölgesinde kalmıştır. Nokia, gelecekteki akıllı telefonlarında yalnızca Windows Phone işletim sistemini kullanmak için 2011’de Microsoft’la bir anlaşmaya varmıştı. Cep telefonu işi, sonuçta toplamda 7,17 milyar dolar bir değerle Microsoft tarafından satın alındı. Nokia’nın eski İcra kurulu başkanı Stephen Elop ve diğer bazı yöneticiler 25 Nisan 2014’te tamamlanan anlaşmanın bir parçası olarak Microsoft’un yeni Microsoft Mobile örgütlenmesine dahil oldu.

Cep telefonu satışlarından bu yana, Nokia, telekomünikasyon altyapısı işine ve HERE Haritalar bölümünün elden çıkarılması ve Alcatel-Lucent’in devralınmasıyla internet ağları üzerine daha fazla odaklanmaya 2016 yılında başlamıştır. 8 Ocak 2017’de Çin pazarı için Nokia 6 isimli telefonu duyurdu. Telefona olan aşırı ilgi şirketin elini güçlendirdi ve şirket telefonu küresel olarak satışa sunacağını duyurdu. 26 Ocak 2017’de MWC’de 3 farklı orta segment akıllı telefon (3,5,6) ve efsane olarak kabul edilen 3310’un yenilenmiş halini tanıttı. Nokia, 2018’den beri dünyanın en büyük üçüncü şebeke ekipmanları üreticisidir.

Görüşünüzü yazın

İsminizi yazın
E-posta adresinizi yazın
Website Bağlantısı
Görüşünüzü yazın