Nokia Logosu 45 Yıl Sonra İlk Defa Değişti
0

Nokia Logosu 45 Yıl Sonra İlk Defa Değişti

Şub 28 Mustafa Uzunyılmaz  
Paylaş

Telekomünikasyon şirketi Nokia, Barselona’daki Mobil Dünya Kongresi 2023 (MWC 2023) sırasında yeni bir logo ile karşımıza çıktı.

Nokia Başkanı ve CEO’su Pekka Lundmark, “Çoğu insanın zihninde hala başarılı bir cep telefonu markasıyız ancak Nokia’nın amacı bu değil. Amacımız eski cep telefonlarından tamamen farklı bir şey olan ağlara ve endüstriyel dijitalleşmeye çok odaklanmak.” dedi.

Nokia telefonlar bugün hala mevcut olsa da bunların Finlandiyalı cep telefonu üreticisi HMD Global tarafından satılmakta olduğunu belirtelim.

Yeni logo, şirketin 1978’den beri kullandığı ikonik logodan tamamen farklı. Basın açıklamasına göre, yeni logo “enerji dolu, dinamik ve modern bir Nokia’nın simgesi”.

Marka yenilemesinin yanı sıra Nokia, güncellenmiş bir şirket stratejisini de duyurdu. Lundmark, 2020’de Nokia’nın CEO’su olduğunda üç aşamalı bir strateji belirledi: Sıfırlama, hızlandırma ve ölçeklendirme. Sıfırlama aşaması artık tamamlandığından, Lundmark ikinci aşamanın başladığını söyledi.

Lundmark, Nokia’nın kablosuz servis sağlayıcılara ağ ekipmanı satarak şirketin işindeki pazar payını artırmaya öncelik vereceğini söyledi. CEO, Nokia’nın artık marjlardan ödün vermeden pazar payını almak için “cephaneye ve araçlara” sahip olduğunu belirtti.

Bunun dışında şirket, şirketlere özel 5G ağları satarak işini büyütmeyi hedefliyor. Kurumsal taraf geçen yıl %21 büyüyerek satışlarının yaklaşık %8’ini oluşturdu. Lundmark, daha küçük satın almalar ve organik büyüme yoluyla bu payı mümkün olan en kısa sürede çift hanelere çıkarmayı hedeflediklerini söyledi.

Görüşünüzü yazın

İsminizi yazın
E-posta adresinizi yazın
Website Bağlantısı
Görüşünüzü yazın