nasa aya kadin mankenler gonderiyor MANEe7Ah
nasa aya kadin mankenler gonderiyor MANEe7Ah

NASA Ay’a kadın mankenler gönderiyor

NASA’nın Artemis Programı, 50 yılın ardından Ay’a yeniden insan göndermeyi hedefliyor. Bu görev kapsamında kadın bir astronotun da uyduya ayak basması bekleniyor. Ancak kadınlar ile erkeklerin farklı radyasyon seviyelerine sahip olması, çok kapsamlı bir araştırmayı da gerekli kılıyor.

Radyasyon çalışmaları, radyasyonun kadınlarda erkeklere oranla daha fazla kansere neden olduğunu gösterdi. Araştırmalar ayrıca uzay radyasyonunun kadın üreme sistemini olumsuz yönde etkilediğini gösterdi.NASA bu nedenle Ay ve çevresindeki radyasyonu ölçmek için iki manken gönderecek.

‘HELGA VE ZOHAR’ AY YOLCUSU

shiftdelete.net’ten Gökberk Beycan’ın haberine göre, Helga ve Zohar adlı iki yapay manken, kadın astronotların radyasyon seviyelerini ölçmek için Ay çevresinde bir yolculuğa çıkacaklar.

Mürettebatsız Orion kapsülünün Ay’a gidip geleceği Artemis 1 görevinde, mankenlerden biri yeni geliştirilen radyasyondan korunma yeleği ile donatılacak.Böylelikle radyasyon etkileri karşılaştırmalı olarak görülebilecek.

Kadın ve erkeklerdeki radyasyon seviyeleri konusunda elde oldukça az veri bulunuyor. 2025’ten önce Ay’a kadın astronot göndermeye hazırlanan NASA bu yüzden uzun süreli yolculuklarda mürettebatı için uzay radyasyonunun etkilerini azaltmanın yollarını arıyor.

GamerAdmin
2003 yılında sistem mühendisliği (MCSE) eğitimi alan yazar, Sakarya Üniversitesi Bilgi Yönetimi mezunudur. Kendisi 1989'dan beri oyunlarla haşır neşir olan yazar, bu yıldan yanadır oyunlar hakkında bilgi sahibi olup, kendisi bir oyuncudur. Bilgilerini ve bitirdiği oyunların tam çözümleri hakkında sitede paylaşımlar yapmaktadır. Sorularınızı lütfen iletişim kısmındaki e-posta adresinden gönderiniz.