Microsoft, Windows Tanılama Aracı’nı Kullanımdan Kaldırıyor
0

Microsoft, Windows Tanılama Aracı’nı Kullanımdan Kaldırıyor

Şub 10 Mustafa Uzunyılmaz  
Paylaş

Microsoft, Dev Channel’da yayınladığı 25276 numaralı derlemeyle birlikte Microsoft Desteği Tanılama Aracı’nın (Microsoft Support Diagnostic Tool-MSDT) geleceğine dair bazı mesajlar vermişti. Build 25276’deki fark edilen başlıklarda MSDT’nin 2025’te kullanılacağı belirtiliyordu. Microsoft şimdi işi resmiyete döktü ve daha fazla ayrıntı verdi.

Yazılım şirketi, sorun giderme araçlarının aşamalı olarak kaldırılacağını açıkladı. Süreç bu yıl başlayacak, 2025 yılında son bulacak. Konuyla ilgili bir destek belgesinde şu ifadeler yer alıyor:

“Microsoft, Klavye sorun gidericisi ve Konuşma sorun gidericisi gibi eski Windows Sorun Gidericilerini ve bunları çalıştıran Microsoft Destek Tanılama Aracı’nı (MSDT) kullanımdan kaldırıyor. Eski Windows Sorun Gidericileri, başlatıldıklarında çeşitli Windows özellikleri için yaygın sorunları otomatik olarak tanılayan ve düzelten yerleşik araçlardır. MSDT Sorun Gidericileri, tarihi belirlenecek olan bir sonraki Windows 11 sürümünde kullanımdan kaldırılacak. Kaldırma süreci önümüzdeki üç yıla yayılacak:

  • 2023 – Bazı sorun gidericiler yeni Yardım Alın sorun giderme platformuna yönlendirilmeye başlayacak.
  • 2024 – Sorun giderici yönlendirmesi tamamlanacak ve geri kalan sorun gidericiler kaldırılacak.
  • 2025 – MSDT platformu tamamen bitecek.

Microsoft, Windows 11 22H2’nin bu durumdan etkilenmeyeceğini bildirdi. Bu da gelecekteki Windows 11 Moment özellik güncellemelerinin, Windows 12’nin ve sonraki sürümlerin MSDT ve işlevlerinden yoksun olacağı anlamına geliyor.

Windows 11 sürüm 22H2 ve daha eski, Windows 10, Windows 8.1, Windows 7 veya daha önceki herhangi bir işletim sistemi sürümünü çalıştırıyorsanız cihazınız MSDT kaldırma sürecinden etkilenmeyecek. Önceki işletim sistemi sistemleri eski açılır sorun gidericileri çalıştırmaya devam edecek.

Görüşünüzü yazın

İsminizi yazın
E-posta adresinizi yazın
Website Bağlantısı
Görüşünüzü yazın