Microsoft, Windows 11 Dosya Gezgini’ni Baştan Aşağı Yenilemeye Hazırlanıyor
0

Microsoft, Windows 11 Dosya Gezgini’ni Baştan Aşağı Yenilemeye Hazırlanıyor

Paylaş

Geçtiğimiz hafta yeni Dosya Gezgini’ne ait olduğu iddia edilen bazı ekran görüntüleri ortaya çıkmıştı. Windows 11 aslında birçok açıdan değişime uğradı. Ancak görünüşe göre Microsoft, Dosya Gezgini’ne yönelik önemli bir güncelleme için mesai harcıyor.

Windows Central‘ın elde ettiği görsellere bakılırsa gezgin üzerindeki dosya dizini kutusu ve arama kutusu yenileniyor. “Ana sayfa” bölümü yeni bir tasarıma kavuşuyor. “Yeni”, “kopyala” ve “yapıştır” gibi mevcut başlık butonları ise başlığın hemen altındaki dosya/klasör görünümüne taşınacak. Öte yandan Microsoft 365 entegrasyonu da gelişiyor. En üstte önerilen dosyaların yer aldığı büyük bir akış bölmesi var. Sol taraftaki gezinti kısmı ise yeni simgelerle birlikte farklı bir görünüm kazanıyor.

Microsoft ayrıca yeni bir “Galeri” alanı aracılığıyla Dosya Gezgini için daha zengin fotoğraf görüntüleme deneyimi sunmak istiyor. Böylelikle fotoğrafların daha büyük önizlemelerini görüntülemek için fareyi dosyanın üzerine getirmemiz yetecek. Bir başka yeni özelliğe gelince, yazılım geliştiricisi Dosya Gezgini’ne “etiketleme” işlevi de getirecek; bu özellik macOS’un Finder uygulamasına benzer şekilde çalışacak, anahtar sözcükleri ve renkleri kullanarak belirli dosyaları düzenlemeye ve kategorilere ayırmaya yarayacak.

Özetle Microsoft, Dosya Gezgini için ciddi çalışmalar yapıyor. Şirket olur da planlarını gerçekleştirirse, Dosya Gezgini Windows 8’den bu yana en büyük güncellemesini alacak. Yeniliklerin hepsi bir anda gelmeyebilir, ancak 2023 yılı içinde birçok değişiklik bekleniyor.

Görüşünüzü yazın

İsminizi yazın
E-posta adresinizi yazın
Website Bağlantısı
Görüşünüzü yazın