Microsoft, Minecraft’a ‘Yardımcı’ Yapay Zekâ Geliştiriyor
0

Microsoft, Minecraft’a ‘Yardımcı’ Yapay Zekâ Geliştiriyor

Şub 18 Mustafa Uzunyılmaz  
Paylaş

Microsoft, oyuncuların Minecraft’ta kullanabileceği yeni bir yapay zekânın demosunu yayınladı. Yayınlanan demoda oyuncu, yapay zekâya bir komut veriyor ve yapay zekâ, verilen komutu yerine getiriyor.

Çeşitli komutlarla birçok şeyi yapabildiği görülen yapay zekânın en çok dikkat çeken işlevi, komutla yapı inşa etmesi. Bu da Minecraft’ı Minecraft yapan şey olan yaratıcılığı ortadan kaldırıyor gibi görünüyor.

Peki bu ‘yardımcı’ yapay zekâ nasıl çalışıyor?

Videoda anlatılana göre bu yapay zekâ, OpenAI’ın geliştirdiği bir kodeks üzerine inşa edilmiş. Sistem, bizim kullandığımız normal dili alıyor ve Minecraft kodlarına dönüştürüyor, bu kodlar da oyuna uygulanıyor.

OpenAI kodeksi, bu normal dilden dönüştürülen Minecraft kodlarını, oyun içerisinde inşa eden script’lere (kodlara) dönüştürüyor. Böylelikle komut kısmına “Bana Burj Khalifa’yı inşa et” yazdığınız zaman yapay zekâ önce Burj Khalifa’nın ne olduğuna bakıyor, onu Minecraft dünyasına nasıl adapte edebileceğini çözüyor ve küplerle inşa etmeye başlıyor.

Tabii ki Minecraft’ın en büyük cazibesi, insanların yaratıcılıklarını uzun uğraşlar sonucunda yansıtmasından geliyor. Ancak çok fazla uğraşmadan ve vakit kaybetmeden kendisine bir dünya inşa etmek isteyen insanlar için bu yapay zekâ ‘yardımcı pilotu’, çok faydalı olacaktır.

Görüşünüzü yazın

İsminizi yazın
E-posta adresinizi yazın
Website Bağlantısı
Görüşünüzü yazın