Meta, Yapay Zekaya Yönelmeye Başladı
0

Meta, Yapay Zekaya Yönelmeye Başladı

Paylaş

2021’in sonlarına doğru sosyal medya devi Facebook’un Metaverse kavramına odaklandığını vurgulamak ve kendisini teknoloji ağırlıklı bir kuruluşa dönüştürmek için Meta olarak yeniden markalaştığını gördük. Aradan geçen zamandan sonra Metaverse’ün, en azından şimdilik, bir hayalden öteye geçemediğini söylesek pek yanlış olmaz. Söz konusu ideal için sanal gerçeklik donanımlarının pratiklikten uzak ve pahalı olmasıyla birlikte yazılım tarafında da aşılamayan bir nitelik sorunu kendini gösteriyor.

Özetle kullanıcıların hayatına bir yenilik katmayan Metaverse, soyutluktan kurtulamadı. Bu doğrultuda, yaptığı yatırımlara karşın 2022 yılında 13.7 milyar dolar zarar eden Meta’nın CEO’su Mark Zuckerberg, yapay zeka destekli dil modelini duyurdu. Google’ın Bard ve Microsoft’un kendi tarafına çektiği ChatGPT rekabetinden geride kalmak istemeyen şirket, LLaMA (Large Language Model Meta AI) isimli yapay zeka sisteminin metin oluşturma, sohbet etme, yazılı bir içeriği özetleme ve matematik teoremlerini çözme veya protein yapılarını tahmin etme gibi daha karmaşık görevlerde umut vaat ettiğinden bahsetti.

Konuyla alakalı yayımlanan blog yazısına göre, LLaMA, C4, Wikipedia, Stack Exchange ve ArXiv gibi çok sayıda kaynak barındıran platformlardaki halka açık makalelerle eğitilmiş. Meta, ayrıca LLaMA’nın diğer büyük dil modellerine kıyasla daha az bilgi işlem gücü gerektirdiği avantajından da sıkça bahsediyor.

LLaMA, şu anlık ticari amaç güdülmeden sadece araştırmacıların kullanımına sunulduğu için Facebook ve Instagram dahil olmak üzere herhangi bir platformuna entegre edilmeyecek. Şirket Metaverse’e uygun ortam oluşana kadar teknolojinin gelişen farklı kollarında da boy göstermeye devam edeceğe benziyor.

Görüşünüzü yazın

İsminizi yazın
E-posta adresinizi yazın
Website Bağlantısı
Görüşünüzü yazın