Meta, VR Başlıkları Yaygınlaştırmak İçin İndirime Gidiyor
0

Meta, VR Başlıkları Yaygınlaştırmak İçin İndirime Gidiyor

Paylaş

Meta, geçtiğimiz günlerde daha fazla kullanıcıyı kendi donanımına ve Mark Zuckerberg’in internetin geleceği olarak müjdelediği Meteverse’e çekmek amacıyla Oculus Quest VR başlıkların fiyatlarını düşürdü. Firmanın son üç yıldır yaptığı yatırımlara rağmen bunların meyvesini toplayamaması, böyle bir indirimi zorunlu kılmış olabilir.

Sosyal medya devi, yakın zamanda piyasaya sürülen Quest Pro sanal gerçeklik başlığının fiyatını üçte bir oranında düşürerek 1.000 dolara ve kullanıcıların daha rahat ulaşabildiği Quest 2 modelini ise 500 dolardan 430 dolara indirdiğini bir blog gönderisinde duyurdu. Paylaşımda yapılan açıklamada, “Amacımız her zaman, VR’ın sunduğu tüm avantajlardan mümkün olduğunca çok insanın yararlanabilmesi için uygun fiyatlı donanımlar sunmak olmuştur.” sözlerine yer verilmiş.

Facebook’tan Meta’ya yapılan geçiş ve yatırımlardan sonra şirketin mali anlamda düşüş yaşadığı herkesçe biliniyor. Meta’nın sanal gerçeklik projelerinden sorumlu Reality Labs bölümü, önceki yılın dördüncü çeyreğinde 4.2 milyar dolarlık işletme zararı açıklayarak 2022’deki toplam zararını 13.7 milyar dolar olarak açıkladı. Meta’nın CEO’su Mark Zuckerberg, Metaverse’ü şirketin geleceği olarak görse de, en azından şimdilik bu sektör sadece bir maliyete neden oluyor. Zira ABD’deki VR başlık satışlarının da 2022’de önceki yıla kıyasla %2 azalması da bu olumsuzlukları kanıtlar nitelikte.


Meta’nın Metaverse Zararı Kaynak:Statista

Söz konusu duruma rağmen Mark Zuckerberg, yıllık bazda mali kayıplarının artacağını kabul ederek uzun vadeli Metaverse stratejisine bağlı kalmak istiyor. Öte yandan buradaki zararı kapatmak amacıyla Facebook ve Instagram, tıpkı Twitter gibi, ücretli bir doğrulama hizmeti başlatmayı planlıyor. Mark Zuckerburg’un geçmişteki paylaşımına göre, Instagram ve Facebook için doğrulama paketi, web üzerinde 11.99 dolar, mobil platformlarda ise 14.99 dolardan başlayan fiyatlarla satışa sunulacak.

Özetle Meta’nın sanal gerçeklik ve Metaverse macerası her şeye rağmen devam edeceğe benziyor. Ancak şirket, teknolojinin diğer alanlarından da kendini soyutlamayarak yapay zekaya yönelik atılımlara girişmiş durumda. Konuyla alakalı sizler ne düşünüyorsunuz?

Görüşünüzü yazın

İsminizi yazın
E-posta adresinizi yazın
Website Bağlantısı
Görüşünüzü yazın