meta stablecoin projesi diemi sonlandirma karari aldi MmV9UBLj
meta stablecoin projesi diemi sonlandirma karari aldi MmV9UBLj

Meta, Stablecoin Projesi ‘Diem’i Sonlandırma Kararı Aldı

Meta (eski adıyla Facebook) geçtiğimiz aylarda ismini değiştirerek Metaverse’e odaklanacağını duyurmuştu. Dev şirketin bu kararının ardından kripto paralara yönelik yatırımların hızlanacağı düşünülmeye başlanmıştı. Zaten şirket de yıllardır bir dijital para üzerinde çalışıyor, bu konuda büyük adımlar atmayı planlıyordu. Hatta bu para biriminin ismi ilk başta ‘Libra’ olarak belirenmiş; ancak daha sonra ‘Diem’ olarak değiştirilmişti.

Geçtiğimiz aylarda da proje ile ilgili önemli bir gelişme yaşanmış, ‘Diem’i destekleyecek ‘Novi’ isimli dijital cüzdanın hazır olduğu şirket yetkilileri tarafından duyurulmuştu. Ancak gelen yeni haberler, Meta’nın bu proje ile ilgili yeni kararlar aldığını ve ‘Diem’ dijital para projesini sonlandırdığını gösterdi.

Gelen baskılar projenin iptaline yol açtı

Wall Street Journal (WSJ) tarafından yayımlanan habere göre Meta; Visa, Mastercard, PayPal gibi finans develerinin de içinde yer alması planlanan dijital para projesini sonlandırma kararı aldı. Bunun yanı sıra ‘Diem’in haklarının satılmasının planlandığı da WSJ tarafından aktarıldı.

Investing’in haberine göre ABD’den projeye gelen baskılar ve CEO Mark Zuckerberg’ün ‘Diem’ ile ilgili ifade vermesi gibi durumlar, bu tarz bir kararın alınmasına neden olmuş olabilir. Bilindiği üzere yetkililer, kripto para birimlerinin finans sistemleri üzerindeki kontrole zarar verebileceğini, yasa dışı işlemlerin artabileceğini düşünüyor; bu yüzden de bu tarz paralara yönelik baskılarını artırıyordu.

Böyle bir karar alınmış olsa da Meta, hâlen Metaverse gibi dijital varlıkların önem taşıdığı alanlara yatırımlarını sürdürüyor. Ek olarak geçtiğimiz hafta şirketin NFT’lere atılmayı planladığı ile ilgili haberler de gelmeye başlamıştı. Bizim de sizlere aktardığımız bu haberlerde; şirketin bir NFT pazarı oluşturmayı düşündüğü, Meta’ya bağlı olan sosyal medya platformları Facebook ve Instagram’ın uygulamalarına da NFT’lerin entegre edilmesinin planlandığı ifade edilmişti.

GamerAdmin
2003 yılında sistem mühendisliği (MCSE) eğitimi alan yazar, Sakarya Üniversitesi Bilgi Yönetimi mezunudur. Kendisi 1989'dan beri oyunlarla haşır neşir olan yazar, bu yıldan yanadır oyunlar hakkında bilgi sahibi olup, kendisi bir oyuncudur. Bilgilerini ve bitirdiği oyunların tam çözümleri hakkında sitede paylaşımlar yapmaktadır. Sorularınızı lütfen iletişim kısmındaki e-posta adresinden gönderiniz.