marsta deprem tam 94 dakika surdu TIaDZjhw
marsta deprem tam 94 dakika surdu TIaDZjhw

Mars’ta deprem: Tam 94 dakika sürdü!

Güneş Sistemi’nde yer alan ve dünyaya en yakın gezegen olan Mars’ta tam 94 dakika süren bir deprem meydana geldi.

Mars’ta bulunan uzay aracı Insight, depremle ilgili kritik bilgilere ulaştı. Buna göre gezegende iki büyük deprem meydana gelirken, ilk deprem birkaç dakika sürerken ikinci depremin süresi tam 94 dakika kaydedildi.

KAYDEDİLMİŞ EN BÜYÜK DEPREMLER

internethaber’de yer alan bir habere göre, Mars’ın en ilgi çekici özelliklerinden biri Dünya’da yaşadığımızdan farklı olmayan depremlerin varlığı.

2019’un başından beri, gezegen bilimciler bu ‘mars depremlerini’ InSight iniş aracına yerleştirilmiş bir sismometre ile kaydediyorlar.

Son olarak, şimdiye kadar kaydedilmiş en büyük iki depreme işaret eden bir aktivite tespit ettiler.

BEŞ KAT DAHA GÜÇLÜ

Bu depremler, 25 Ağustos 2021’de kaydedilen 4.2 büyüklüğündeki S0976a ve 24 gün sonra meydana gelen 4.1 büyüklüğündeki S1000a.

Etki açısından, ikisi de önceden kaydedilmiş mars depremlerinden beş kat daha güçlü.

Depremlerden ilkinin birkaç saniye sürdüğü belirtildi. Buna karşılık ikinci depremin 94 dakika devam ettiği açıklandı.

GamerAdmin
2003 yılında sistem mühendisliği (MCSE) eğitimi alan yazar, Sakarya Üniversitesi Bilgi Yönetimi mezunudur. Kendisi 1989'dan beri oyunlarla haşır neşir olan yazar, bu yıldan yanadır oyunlar hakkında bilgi sahibi olup, kendisi bir oyuncudur. Bilgilerini ve bitirdiği oyunların tam çözümleri hakkında sitede paylaşımlar yapmaktadır. Sorularınızı lütfen iletişim kısmındaki e-posta adresinden gönderiniz.