lgnin iptal ettigi telefon rollable gun yuzune cikti hAWgLRlS
lgnin iptal ettigi telefon rollable gun yuzune cikti hAWgLRlS

LG’nin İptal Ettiği Telefon ‘Rollable’ Gün Yüzüne Çıktı!

Bir dönemin en popüler akıllı telefon üreticilerinden bir tanesi olarak hafızalara kazınan Güney Koreli teknoloji devi LG, bundan birkaç yıl önce aldığı bir karar ile akıllı telefon sektöründen çekildiğini açıklamıştı. Şirket, bu açıklamadan sonra bir daha akıllı telefon üretimi ve satışı yapmadı. Şimdiyse LG’nin geçmişinden kalma bir gelişme yaşandı.

LG, geçtiğimiz yılların en girişken akıllı telefon üreticilerinden bir tanesiydi. Wing gibi ilginç tasarımlara sahip akıllı telefonlarla karşımıza çıkan şirket, katlanabilir ve sarılabilir ekranlı modeller üzerinde de çalışmalarını sürdürüyordu. İşte bu telefonlardan bir tanesi, Güney Kore merkezli bir YouTube kanalı aracılığıyla gün yüzüne çıktı. “LG Rollable” olarak isimlendirilen telefon, tüm detaylarına baktığımızda bir şansı hak ediyormuş gibi görünüyor.

İşte hiçbir zaman piyasaya sürülmeyen LG Rollable

BullsLab isimli YouTube kanalında paylaşılan videoya göre LG’nin sarılabilir ekranlı telefonu, kapalı durumdayken 6,8 inç boyutunda olan bir ekrana sahipti. Bu ekran, açıldığında ise 7,4 inç boyuta ulaşıyor ve ortalama bir tabletten biraz daha küçük bir hale bürünüyordu. Qualcomm’un Snapdragon 888 işlemcisinden güç alan cihaz, 12 GB RAM ve 256 GB depolama alanı ile kombine edilmişti. Ayrıca bu akıllı telefonda 4.500 mAh kapasiteli bir batarya bulunuyordu.

Telefonun arka kasasına baktığımızda ise ikili kamera kurulumunun varlığını görüyoruz. Bu kamera kurulumunda 64 MP ana kamera ile 12 MP ultra geniş açılı kamera yer alıyordu. Kamera kurulumunun hemen alt kısmında ise parmak izi okuyucu sensörle karşılaşıyoruz. 

LG’nin sarılabilir ekranlı telefonunun yan paneli, ilginç bir özelliğe sahip. Öyle ki akıllı telefonlarda standart hale gelen yan panele yerleşik ses açma-kapama butonu ile telefonu açmayan yaraya buton, LG Rollable’da yer almıyordu. Şirket bunun yerine, oldukça küçük yuvarlak butoncuklar tercih etmiş. BullsLab’ın açıklamasına göre bu butoncuklar, dokunmaya duyarlı bir yapıya sahipti.

İlk kez 2020’de söz edilen, CES 2021 etkinliklerinde ise çalışan bir prototip olarak karşımıza çıkan LG Rollable, hiçbir zaman piyasaya sürülmeyen bir model olarak tarihin tozlu raflarındaki yerini aldı. Peki bu akıllı telefon o yıllarda piyasaya sürülse ne olurdu? İşte bunu kimse bilmiyor

İşte LG Rollable için hazırlanan o video:

GamerAdmin
2003 yılında sistem mühendisliği (MCSE) eğitimi alan yazar, Sakarya Üniversitesi Bilgi Yönetimi mezunudur. Kendisi 1989'dan beri oyunlarla haşır neşir olan yazar, bu yıldan yanadır oyunlar hakkında bilgi sahibi olup, kendisi bir oyuncudur. Bilgilerini ve bitirdiği oyunların tam çözümleri hakkında sitede paylaşımlar yapmaktadır. Sorularınızı lütfen iletişim kısmındaki e-posta adresinden gönderiniz.