Left 4 Dead 2 – İnceleme
0

Left 4 Dead 2 – İnceleme

Eki 20 GamerAdmin  
  • Grafik
  • Oynanabilirlik
  • Sistem
  • Zorluk
  • Atmosfer
Left 4 Dead 2 - Zombiler, Zombiler ve yine zombiler.

Left 4 Dead 2 – Zombiler, Zombiler ve yine zombiler.

Biliyorsunuz ki bu oyunun ilk serisi de Valve firmasına aitti. Left 4 Dead 2 – İnceleme yazımda açıklayayım. Aslında dağıtımının materyalli kısmını (CD veya DVD olarak) yapan Electronic Arts, bu ikinci oyunun tam olarak Steam üzerine bağlanmasını da Valve firması bizzat entegre etmiş durumda. O yüzden materyalli de alsanız oyunu Steam üzerinden bir kullanıcı oluşturmadığınız sürece, global sunuculara bağlanamıyorsunuz. Bu yüzden diyebiliriz ki Valve bu oyunla birlikte oyuncuları artık Steam platformuna çekme işini başlattı.

Oyundaki grafikler ve yeni karakterler ilk oyundan oldukça farklı. Yaratıklarda ve bazı silahlarda ekleme olsa da, çok farklı bir hikaye ve çok farklı haritalar gerçekten bu oyunun ne kadar çoklu materyalli olduğunu, buna istinaden de fazladan eklentilerin, haritaların da bedava olup oyuncuları sevindirdiğini söyleyebilirim. Tabi global sunucularda bu eklentileri kullanamıyor olsanız da, bazı haritaları kullanabiliyorsunuz. Bu da size oyunun eskimesinin önüne geçiyor.

Left 4 Dead 2 - Oyunun yeni çeşit palyaço kılığındaki zombilerinden biri.

Left 4 Dead 2 – Oyunun yeni çeşit palyaço kılığındaki zombilerinden biri.

Yalnız hatırlatmak da yarar var, bu platform hem Machintosh (MAC X), hem kişisel bilgisayar (PC), hem de Linux üzerinde çalışmakta. Steam bunu geliştirirken de sunucu kısmını doğal olarak sadece Linux üzerinde şekillendirdiğinden, bazı eklentilerde veya bazı haritalarda hatalar olabiliyor.

Eğer ki yakın zamanda alıp oyunu, üstüne eski bir eklenti ya da harita yüklediğinizde, Linux içerisindeki kodlamalar hep gelişen PHP altyapısına daha yakın bir şekilde olduğu için, eski harita ve eklentiler içerisindeki eski kodlar sebebiyle de sorunlar ve hatalar olması büyük bir ihtimaldir. Buna istinaden daha güncel tarihli harita ve eklentileri yüklemenizi tavsiye ederim.

Left 4 Dead 2 - Meşhur Coach

Left 4 Dead 2 – Meşhur Coach

Gelelim oyun içi karakterlere ve mekanlara. Evet grafikler hala günümüzdeki oyunlara göre de hem canlı, hem de çok iyi bir sistem gerektirmediğinden, öyle tek başınıza oynadığınızda da makinenizi kastıracak cinsten değil. Bu da her türlü sisteme sahip diğer oyuncuların da oyuna katılabilmeleri için büyük bir avantaj diyebiliriz.

Merak etmeyin, Steam sunucuları üzerinde asla diğer oyunlardaki gibi popülerliğini yitirdiğinde sunucularda kapanmadığından, her daim çevirim içi oyuncu bulmanız mümkün. Tabi bu konuda isterseniz kendiniz de sunucu adresleri ekleyerek, sadece kendi ülkenize ait olan sunucuları da kullanarak hızlı bir kısa yol oluşturabilirsiniz.

Left 4 Dead 2 - Coach, Nick ve Rochelle.

Left 4 Dead 2 – Coach, Nick ve Rochelle.

İlk oyunda hatırlıyorsanız “The Walking Dead“‘in altyapısını oluşturduğundan bahsetmiştik bu oyunun. Şimdi sıkı durun, belki de ülkemizde çok insanın bilmediği bir durum olduğu için bunu söyledim. Oyundaki Coach adlı zenci karakteri seslendiren, filmden bildiğimiz “Tyreese Williams” yani Sasha‘nın erkek kardeşi olan iri adam. İşte düşünün 2008 yılında ilk versiyonu çıkan bu oyunun aslında o zamandan altyapısı oluşturulmaya başlandığı bu dizinin önceliğini görüyoruz.

Neyse, genel olarak baktığımızda, oyun kurgusu, hikayesi ve amacı gerçekten güzel. Stres atmaya birebir yani. İlla da çevirim içi oynayacak değilsiniz. Tek başınıza da kendinizi geliştirip sonrasında çevirim içi oynayabilir, daha fazla kendinizi geliştirebilirsiniz. Bence iki seride kaçırılmaması gereken bir oyun.

Left 4 Dead 2 - Coach ve Ellis.

Left 4 Dead 2 – Coach ve Ellis.

İyi oyunlar…

Yazar Hakkında: GamerAdmin

2003 yılında sistem mühendisliği (MCSE) eğitimi alan yazar, Sakarya Üniversitesi Bilgi Yönetimi mezunudur. Kendisi 1989'dan beri oyunlarla haşır neşir olan yazar, bu yıldan yanadır oyunlar hakkında bilgi sahibi olup, kendisi bir oyuncudur. Bilgilerini ve bitirdiği oyunların tam çözümleri hakkında sitede paylaşımlar yapmaktadır. Sorularınızı lütfen iletişim kısmındaki e-posta adresinden gönderiniz.

Cevap Yaz

You must be logged in to post a comment.