KEP Adresi Ne Demek Nasıl KEP Adresi Alınır?
0

KEP Adresi Ne Demek Nasıl KEP Adresi Alınır?

Haz 02 GamerAdmin  

Günümüz teknoloji dünyasında artık pek çok işlemi kağıt ve kalem kullanmadan dijital ortamda gerçekleştiriyoruz. Ancak bu tür dijital belgeler her zaman resmi bir hukuki delil niteliği taşımıyor çünkü üzerinde kolaylıkla değişiklik yapılabiliyor. E-posta gibi dijital belgelerinizin resmi delil niteliği taşımasını istiyorsanız KEP yani kayıtlı elektronik posta adresi kullanmalı ve e-postalarınızı bu adres üzerinden alıp göndermelisiniz.

Herkesin mutlaka bir Kayıtlı Elektronik Posta adresine sahip olmasına gerek yok. Ancak özellikle sık sık resmi işlemler nedeniyle dijital belge paylaşımı yapıyorsanız bunları Kayıtlı Elektronik Posta adresiniz üzerinden göndermek ileride oluşacak hukuki sorunlara karşı elinizde geçerli bir belge olmasını sağlayacaktır. Kişiler, tüzel kişiler ve kamu kurumları KEP adresi alabiliyor. Gelin Kayıtlı Elektronik Posta adresi ne demek, KEP adresi nasıl alınır gibi merak edilen soruları tüm detaylarıyla inceleyelim.

KEP adresi ne demek, ne işe yarar, nasıl KEP adresi alınır?

 

KEP Adresi Ne Demek Nasıl KEP Adresi Alınır?

KEP Adresi Ne Demek Nasıl KEP Adresi Alınır?

KEP adresi nedir?

KEP adresi yani kayıtlı elektronik posta adresi, Posta ve Telgraf Teşkilatı Genel Müdürlüğü PTT tarafından geliştirilmiş olan bir e-posta sistemidir. Kayıtlı Elektronik Posta sistemi de tıpkı bildiğimiz e-posta sistemi gibi çalışır. Ancak Kayıtlı Elektronik Posta adresi üzerinden alınan ve gönderilen e-postalar uluslararası standartlar çerçevesinde kaydedilip saklandığı için resmi belge niteliği taşırlar. E-posta sisteminin resmi hali demek mümkün.

Kayıtlı Elektronik Posta adresi ne işe yarar, ne için kullanılır?

Şöyle düşünelim, sıradan bir vatandaş olarak bir kamu kurumuna ya da tüzel kişiye bir e-posta gönderiyorsunuz. Bir zaman sonra bu e-postayı göndermediğiniz ya da yanlış gönderdiğiniz iddiasıyla bir sorun yaşadınız. Gönderdiğiniz e-postayı silmiş bile olabilirsiniz ama diyelim silmediniz ve kanıt olarak sundunuz. Bu kanıt resmi olarak kabul edilmeyebilir çünkü üzerinde oynanma yapılıp yapılmadığının anlaşılması epey zordur.

İşte bu noktada devreye kayıtlı elektronik posta sistemi giriyor. Aynı sorunu yaşadığınızı ama bu sefer e-postayı Kayıtlı Elektronik Posta adresiniz üzerinden gönderdiğinizi düşünelim. Silinme gibi bir durum yok çünkü gönderilen e-posta Kayıtlı Elektronik Posta sunucularında saklanıyor. PTT tarafından uluslararası standartlara uygun olarak saklandığı için de resmi bir hukuki belge niteliği taşıyor. İşte bu kadar basit.

Kayıtlı Elektronik Posta adresi nasıl alınır?

 

KEP Adresi Ne Demek Nasıl KEP Adresi Alınır?

KEP Adresi Ne Demek Nasıl KEP Adresi Alınır?

Buradaki bağlantı üzerinden ulaşabileceğiniz PTT Kayıtlı Elektronik Posta online internet sayfasında karşınıza üç farklı kayıt seçeneği çıkacak. Kayıtlı Elektronik Posta Ön Başvuru, Kayıtlı Elektronik Posta Online Kayıt ve Kapalı Kayıtlı Elektronik Posta Hesabının Açılması. Daha önce bir Kayıtlı Elektronik Posta adresi aldıysanız ve daha sonra kullanmadığınız için kapattıysanız Kapalı KEP Hesabının Açılması seçeneği üzerinden adresi yeniden aktif hale getirebilirsiniz.

Kayıtlı Elektronik Posta Ön Başvuru seçeneği genel olarak en sık kullanılan alandır çünkü yalnızca istenilen bilgileri girersiniz ve daha sonra gerekli belgeleri alarak en yakın PTT şubesine gidip Kayıtlı Elektronik Posta adresinizi alırsınız. Kayıtlı Elektronik Posta Ön Başvuru seçeneğinde isim bilgisi, adres bilgisi, iletişim bilgisi ve benzeri bilgileri girerek Kayıtlı Elektronik Posta adresinizi belirliyorsunuz. Ancak bunun yalnızca bir ön başvuru olduğunu unutmayın.

Kayıtlı Elektronik Posta adresi almak için ikinci seçenek olan Kayıtlı Elektronik Posta Online Kayıt için mobil imza ya da elektronik imza kullanmanız gerekiyor. Yani ön başvuruda PTT şubesine giderek yaptığınız onay işlemini bu sayfada mobil ya da elektronik imza ile yapıyorsunuz. Kayıtlı Elektronik Posta Online Kayıt işlemi kesin bir başvurudur bu nedenle dikkatli olmalısınız. Gerekli ödemeleri yaptıktan sonra aldığınız Kayıtlı Elektronik Posta adresini hemen kullanmaya başlayabilirsiniz.

Bu noktada hangi başvuru seçeneğini tercih edeceğiniz size kalmış. Ancak Kayıtlı Elektronik Posta Online Kayıt için mobil imza ya da elektronik imza gerektiğini düşünürsek bu dijital imza türlerinden birine sahip değilseniz bu seçeneği eleyebilirsiniz. Kayıtlı Elektronik Posta Ön Başvuru seçeneği ilk günden beri kullanımda ve sorunsuz çalışıyor. Bu nedenle bu seçenek üzerinden ön başvuru yaparak daha sonra gerekli belgelerle en yakın PTT şubesine de gidebilirsiniz.

Kayıtlı Elektronik Posta adresi için hangi belgeler gerekli?

Online başvuru yaptıysanız herhangi bir belge gerekmiyor ancak yalnızca ön başvuru yaptıysanız KEP adresi almak için bazı belgeler paylaşmalısınız. Ön başvuru sonrası KEP adresi alacak kişiye göre değişen belgeleri toplayarak en yakın PTT şubesine gitmeniz gerekiyor. Detaylarını buradaki bağlantı üzerinden öğrenebileceğiniz KEP adresi için gerekli belgelerden bazıları şu şekilde;

 • Gerçek kişiler için;
  • KEP adresi ön başvuru formu
  • Üzerinde TC kimlik numarası ve fotoğraf olan kimlik kartı, ehliyet ya da pasaport
 • Tüzel kişiler için;
  • KEP adresi ön başvuru formu
  • Tüzel kişinin ticaret sicil tasdiknamesinin aslı
  • Noter onaylı imza sirküleri çıktısı
  • Başvuru yapana ait üzerinde TC kimlik numarası ve fotoğraf olan kimlik kartı, ehliyet ya da pasaport
  • Başvuru vekil tarafından yapılıyorsa tüzel kişi yetkilendirme belgesi
 • Kamu kurumları için;
  • KEP adresi ön başvuru formu
  • Başvuru yapana ait üzerinde TC kimlik numarası ve fotoğraf olan kimlik kartı, ehliyet ya da pasaport
  • Kurum üst düzey yetkilisi tarafından imzalanmış resmi yazı

 

 

KEP Adresi Ne Demek Nasıl KEP Adresi Alınır?

KEP Adresi Ne Demek Nasıl KEP Adresi Alınır?

Kayıtlı Elektronik Posta adresi örnekleri:

 • gerçekkişiadısoyadı@kurumadı.hs03.kep.tr
 • gerçekkişiadısoyadı[email protected]ı.hs03.kep.tr
 • tüzelkişiadı@kurumadı.hs03.kep.tr
 • kurumçalışanı@kurumadı.hs03.kep.tr
 • kurumçalışanı[email protected]ı.hs03.kep.tr

Resmi e-posta alım ve gönderim işlemlerinde kullanacağınız Kayıtlı Elektronik Posta adresiniz genel olarak bu şekilde oluşturulacaktır. Kayıtlı Elektronik Posta adresiniz üzerinden aldığınız ve gönderdiğiniz tüm e-postalar resmi belge niteliği taşıyacağı için Kayıtlı Elektronik Posta adresinde de kişinin, tüzel kişinin ya da kurumun tam adının kullanılması öneriliyor. Farklı isim ve adres durumlarında belgenin geçerliliği bile şüpheye düşebilir.

Kayıtlı Elektronik Posta adresini kimler kullanmak zorunda?

Sıradan vatandaşlardan hiçbirinin Kayıtlı Elektronik Posta adresi kullanma zorunluluğu yoktur. Dijital olarak olmasa da bu tür belge paylaşımlarını resmi bir hukuki delil olarak kullanmak için pek çok farklı yöntem vardır. Ancak anonim şirketlerin, Limited şirketlerin ve diğer şirketlerin Elektronik Tebligat Yönetmeliği kapsamında dijital paylaşımlarını Kayıtlı Elektronik Posta adresi üzerinden yapmaları zorunludur.

Kayıtlı Elektronik Posta adresine nasıl girilir?

Buradaki bağlantı üzerinden PTT Kayıtlı Elektronik Posta giriş sayfasını açtıktan sonra Kayıtlı Elektronik Posta adresinize SMS ile, elektronik imza ile, mobil imza ile ya da e-Devlet üzerinden giriş yapabilirsiniz. Kayıtlı Elektronik Posta adresinize giriş yaptıktan sonra e-posta gönderebilir, gelen e-postalarınızı görebilir ve geçmiş tarihli kayıtlı e-postalarınızı görüntüleyebilirsiniz.

Tüm e-postalarınızın resmi birer hukuki belge niteliği taşımasını sağlayan KEP adresi ne demek, ne işe yarar, nasıl alınır gibi merak edilen soruları yanıtladık ve konu hakkında bilmeniz gereken detaylardan bahsettik. PTT resmi internet sitesi üzerinden Kayıtlı Elektronik Posta sistemi hakkında çok daha detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

Yazar Hakkında: GamerAdmin

2003 yılında sistem mühendisliği (MCSE) eğitimi alan yazar, Sakarya Üniversitesi Bilgi Yönetimi mezunudur. Kendisi 1989'dan beri oyunlarla haşır neşir olan yazar, bu yıldan yanadır oyunlar hakkında bilgi sahibi olup, kendisi bir oyuncudur. Bilgilerini ve bitirdiği oyunların tam çözümleri hakkında sitede paylaşımlar yapmaktadır. Sorularınızı lütfen iletişim kısmındaki e-posta adresinden gönderiniz.

Cevap Yaz

You must be logged in to post a comment.