kara deligin etrafinda 70 dakikada donen gaz kutlesi kMm4jR5p
kara deligin etrafinda 70 dakikada donen gaz kutlesi kMm4jR5p

Kara Deliğin Etrafında 70 Dakikada Dönen Gaz Kütlesi

İçinde bulunduğumuz galaksi Samanyolu’nun merkezi, Sagittarius A* isimli devasa bir kara deliğe ev sahipliği yapıyor. Hatırlayacak olursanız, bu kara delik uzay araştırmalarında tarihi bir keşfin öznesi olmuştu. Bilim insanları, tarihte ilk kez bir kara deliğin fotoğrafını çekmeyi başarmışlardı. Bu kara delik de Sagittarius A*’nın ta kendisiydi.

Güneş’ten neredeyse 4 milyon kat daha fazla kütleye sahip olan kara delik, bugün gizemli bir haberle gündeme geldi. Astronomlar, kara delik etrafında çok hızlı bir şekilde dönen gaz kütlesi keşfetti. Gaz kütlesinin saat yönünde döndüğü aktarıldı.

Kara deliğin etrafını 70 dakikada dönüyor!

  • Sagittarius A*’nın çekilen görüntüsü ve yeni keşfedilen gaz kütlesinin ilüstrasyonu.

Yeni keşif, kara deliklerin çevresinin fazlasıyla ‘çılgın’ olaylara yer verdiğinin de somut bir kanıtı oldu. Almanya’daki Radyo Astronomi Enstitüsü’nden astrofizikçi Max Planck, yeni keşif hakkındaki şaşırtıcı detayları şu şekilde paylaştı:

“Sagittarius A* çevresinde Merkür gezegenininkine benzer bir yörüngede dönen, ancak yaklaşık 70 dakika içinde tam bir döngü tamamlayan sıcak bir gaz baloncuğuna baktığımızı düşünüyoruz.”

Söz konusu gaz kütlesinin kara deliğin etrafında sadece 70 dakikada tam tur dönmesi, bu yapının ışık hızının %30’u kadar hızda hareket ettiğine işaret ediyor. Bilim insanları, daha fazla detaya henüz ulaşamazken gelecekte yapılan gözlemlerle daha fazla soru işaretini ortadan kaldırmayı planlıyor.

GamerAdmin
2003 yılında sistem mühendisliği (MCSE) eğitimi alan yazar, Sakarya Üniversitesi Bilgi Yönetimi mezunudur. Kendisi 1989'dan beri oyunlarla haşır neşir olan yazar, bu yıldan yanadır oyunlar hakkında bilgi sahibi olup, kendisi bir oyuncudur. Bilgilerini ve bitirdiği oyunların tam çözümleri hakkında sitede paylaşımlar yapmaktadır. Sorularınızı lütfen iletişim kısmındaki e-posta adresinden gönderiniz.