Kara Deliğe Bile Girebilecek Bir Robot Geliştirildi

Kara Deliğe Bile Girebilecek Bir Robot Geliştirildi; Fizik kanunlarına göre nereye doğru hareket edersek edelim sürekli bir şeyleri (hiçbir şey olmasa bile havayı) iteriz.

Fizikçilere göre bu, hareketin korunumu kanunu dolayısıyla bunun Dünya’nın sabitidir. Ancak yeni yapılan bir icat ile bu durumun tersine çevrilebileceği düşünülüyor.

Georgia Teknoloji Enstitüsü araştırmacıları, yapıların herhangi bir varlığı itmeden de hareket edebileceğini ortaya koydular. Nasıl mı? Yeni icat ettikleri bir robot ile. Hatta söylediklerine göre bu robot kara deliklerden bile geçebiliyor.

Fizik kurallarını hiçe sayan robot:

Kara Deliğe Bile Girebilecek Bir Robot Geliştirildi
Kara Deliğe Bile Girebilecek Bir Robot Geliştirildi

Enstitünün yayınladığı yeni araştırma yazısında ekibin eğriliğin neden olduğu etkilerin baskın olması için çevresindeki şeylerden eşi görülmemiş düzeyde izolasyona sahip bir küre üzerinde tutulan bir robot tasarladıkları yazıyor.

Robot çalışmasının lideri şöyle diyor:

“Eğri uzaydaki hareketi sistematik olarak incelemek için şekil değiştiren robotumuzun en basit eğri uzayda, bir küre üzerinde hareket etmesine izin verdik. Bazı fizikçiler tarafından reddedilecek kadar sezgisel olan tahmin edilen etkinin gerçekleşebileceğini öğrendik: Robot şeklini değiştirdikçe, kürenin etrafında çevresel etkileşimlere atfedilemeyecek bir şekilde hiçbir şeye çarpmadan ileriye doğru ilerledi.”

Araştırmanın lideri, bu robotlarını kara delikleri keşfetmek için kullanabileceklerine inanıyor. Tabii her ne kadar bir kuvvete maruz kalmadan ilerleyebilse de robotun fiziksel olarak dayanıklı hâle gelmesi gerekiyor.

GamerAdmin
2003 yılında sistem mühendisliği (MCSE) eğitimi alan yazar, Sakarya Üniversitesi Bilgi Yönetimi mezunudur. Kendisi 1989'dan beri oyunlarla haşır neşir olan yazar, bu yıldan yanadır oyunlar hakkında bilgi sahibi olup, kendisi bir oyuncudur. Bilgilerini ve bitirdiği oyunların tam çözümleri hakkında sitede paylaşımlar yapmaktadır. Sorularınızı lütfen iletişim kısmındaki e-posta adresinden gönderiniz.