Jüpiter’in Uydusu Io, Hiç Olmadığı Kadar Net Görüntülendi
0

Jüpiter’in Uydusu Io, Hiç Olmadığı Kadar Net Görüntülendi

Paylaş

2011 yılında Jüpiter ve uydularını gözlemlemek üzere fırlatılan Juno uzay aracı, Jüpiter’in en büyük uydularından Io’yu yeniden yakından görüntülendi. Uyduya üçüncü kez yakın uçuş yapan uzay aracı, etkileyici görüntüler görmemizi sağladı.

Juno bünyesindeki kameralar ile çekilen görüntüler, araç ile çalışmalar gerçekleştiren Jason Perry ve Andrea Luck tarafından paylaşıldı. 1 Mart tarihli fotoğraflar, Io’nun yüzeyini de tekrar gözler önüne serdi.

Karşınızda Güneş Sistemi’nin en büyük dördüncü uydusu Io:

Jason Perry tarafından yukarıda paylaşılan görselde Juno, 65 – 51 bin kilometre uzaklıklardan poz verdi. Altı fotoğraf, yaklaşık 20 dakikalık zaman dilimi içinde çekildi.

Andrea Luck paylaşılan ve bir araya gelen görüntüler ise aracın Juno’ya yaklaşmasını ve Juno’nun kendi etrafında dönüşünü gösterdi.

Uyduyu çok yakında daha da yakından göreceğiz:

Juno, 16 Mayıs’ta Io uydusuna 35 bin kilometre yakınlıktan uçacak. Bu sayede Io’u daha net görme fırsatı da elde edebileceğiz.

Io hakkında bilmeniz gerekenler:

Io, Jüpiter etrafındaki yörüngesini yaklaşık 42 saatte tamamlıyor. Dünya’nın yalnızca %20’si kadar çapa sahip olan uydu, kendi ekseni etrafında ise saatte 271 kilometre hızla dönüyor. Uydu üzerindeki aktif volkanlar devamlı sülfür ve sülfür dioksit püskürtüyor.

Görüşünüzü yazın

İsminizi yazın
E-posta adresinizi yazın
Website Bağlantısı
Görüşünüzü yazın