Işık, Maddeleri Hareket Ettirirken Gözlemlendi

Aralık 2021’de uzaya gönderilen ve 2022 yazının ilk haftalarında faaliyetlerine resmen başlayan James Webb Uzay Teleskobu, bugün büyük bir gözlemle daha gündeme geldi. Bilim insanları, uzayda ‘ışık’ tarafından itilen toz parçacıklarını gözlemlemeyi başardı.

Söz konusu gözlem, WR 140 adı verilen, iki yıldızın birbiri etrafında döndüğü sistemde yapıldı. Sistem, yıldızların yüklü parçacık rüzgarlarıyla birlikte aynı yıldızların yaydığı radyasyon ışıması ile itilen iç içe geçmiş toz tabakalarına yer veriyor. Yeni gözlemde de bu toz tabakalarının itildiği anlar net bir şekilde görülebiliyor.

James Webb’in gözünden WR 140:

Bilim insanları, bu gözlemle birlikte tarihte ilk kez radyasyondan kaynaklı bu basıncı gözlemlemeyi başarmış oldu. Başarıları hakkında konuşan gök bilimci Yinuo Han, gözlemin nasıl mümkün olduğunu şu şekilde paylaştı:

“Yıldız ışığının hızlanmaya neden olduğunu görmek zordur çünkü kuvvet, mesafe ile azalır ve diğer kuvvetler etkiyi devralır. İvmeyi ölçülebilir hale getirmek için, malzemenin yıldıza makul ölçüde yakın olması veya radyasyon basıncı kaynağının ekstra güçlü olması gerekir.”

WR 140’taki iki yıldız, bu şekilde sürekli etkileşime giriyor:

GamerAdmin
2003 yılında sistem mühendisliği (MCSE) eğitimi alan yazar, Sakarya Üniversitesi Bilgi Yönetimi mezunudur. Kendisi 1989'dan beri oyunlarla haşır neşir olan yazar, bu yıldan yanadır oyunlar hakkında bilgi sahibi olup, kendisi bir oyuncudur. Bilgilerini ve bitirdiği oyunların tam çözümleri hakkında sitede paylaşımlar yapmaktadır. Sorularınızı lütfen iletişim kısmındaki e-posta adresinden gönderiniz.