İnternette tepki çeken cinsel içerikleri kaldıran platform
0

İnternette tepki çeken cinsel içerikleri kaldıran platform

Şub 28 Mustafa Uzunyılmaz  
Paylaş

‘Onu Kaldırın’ (Take It Down) adlı platformla 18 yaş altındaki gençlerin ve çocukların, müstehcen görüntü ve videolarını internetten kaldırabileceği belirtildi. Platformun amacının cinsel içeriklerin sömürülmemesinin yanı sıra gençlerin ve çocukların tehdit veya şantaja uğramamasını sağlamak olduğu vurgulandı.

Facebook ve Instagram’ın çatı şirketi Meta tarafından finanse edilen platform sayesinde 18 yaş altındakiler, internetten kaldırılmasını istedikleri görsel veya görüntünün ‘aslını göndermeden veya yüklemeden’ Take It Down adlı platformdaki formu doldurarak bildirim yapmasının yeterli olacağı vurgulandı.
ÖZGÜN HASH DEĞERİ YETERLİ

Platformdaki ilgili forma, görsel veya görüntünün ‘dijital parmak izini’ (özgün hash değeri) elde etmek için cihazdaki görselin veya videonun seçilmesinin yeterli olduğu, platformun ürettiği bu özgün hash değerinin Take It Down platformuyla çalışmayı kabul eden platformlarla veya web siteleriyle paylaşıldığı ifade edildi. Bildirimi yapılan görselin veya videonun bu yerlerden kaldırıldığı hatta bildirim, görsel veya video internete yüklenmeden yapılmışsa yüklenmesinin önlendiği vurgulandı.

NCMEC dün platformun tanıtımıyla ilgili yaptığı açıklamada, “Çığır açan Take It Down platformu şu anda kullanılabilir durumda ve dünyanın dört bir yanından kullanıcıların 18 yaşından küçük bir çocuğu gösteren çevrimiçi çıplak, kısmen çıplak veya cinsel içerikli fotoğraf ve videoların kaldırılmasına yardımcı olabilecek bildirim yapmalarına olanak tanıyor” ifadeleri yer aldı.

TEHDİT VEYA ŞANTAJI ÖNLEME AMACINI DA TAŞIYOR

Take It Down platformuyla anlaşmalı platformların ise Facebook, Instagram, MG Freesites (Pornhub, Mindgeek), OnlyFans ve Yubo olduğu belirtildi. Katılımcı platformlarla ilgili “Take It Down, katılmayı kabul eden herkese açık veya şifrelenmemiş çevrimiçi platformlarda çalışacaktır” denildi. Platformun amacının 18 yaş altındakilerin cinsel açıdan sömürülmelerinin yanı sıra onların bu ele geçirilen görsel veya videolarla tehdit edilmelerini veya şantaja maruz kalmalarını önlemek olduğun altı çizildi.

Görüşünüzü yazın

İsminizi yazın
E-posta adresinizi yazın
Website Bağlantısı
Görüşünüzü yazın