Intel, Yeni Xe2 GPU’lara Hazırlanıyor: Xe2-HPG ve Xe2-LPG
0

Intel, Yeni Xe2 GPU’lara Hazırlanıyor: Xe2-HPG ve Xe2-LPG

Şub 08 Mustafa Uzunyılmaz  
Paylaş

Intel, 2020’de Xe grafik işlemci ailesini duyurduktan sonra büyük zorluklar yaşadı. Xe-HP veri merkezi GPU’ları iptal oldu, sürücülerle ilgili birçok pürüz çıktı ve büyük gecikmeler yaşandı. Mavililer artık grafikler söz konusu olduğunda daha tecrübeli.

Intel’den Tom Petersen, HardwareLuxx ile yaptığı özel bir röportajda gelecek mimariler hakkında önemli detaylar verdi. İlk olarak, Intel Xe mimarisinin LPG ve HPG olmak üzere ikiye bölüneceği doğrulandı. Şirket böylelikle iki farklı segment üzerinde yoğunlaşacak ve optimizasyonlar yapacak. Intel halihazırda Xe mimarisi çatısı altında HPC (veri merkezi), LP (düşük güç) ve HPG (oyun) ürünlerini piyasaya sürüyor.

Petersen, “Battlemage” kod adlı Xe2 grafik serisinin LPG ve HPG sürümleri ile sunulacağını, bu sürümlerin entegre ve ayrık GPU’lar için optimize edileceğini söyledi. Yani Intel, Battlemage kod adlı GPU’larında Xe2-LPG ve Xe2-HPG mikro mimarilerine bağlı kalacak. Xe2-HPC’nin planlanıp planlanmadığı hala belli değil. Ancak Intel’in Realto Bridge kod adlı yeni nesil HPC GPU’su, resmi olarak Xe2-HPC çekirdeklerini değil, ‘Enhanced Xe-HPC’ çekirdeklerini temel alıyor.

Xe ve bir de Xe2 var. Xe2 neslinde Xe-LPG ve HPG mimarileri var. Bunların arasında küçük farklılıklar var ki bu bizim büyük öğrenmemizdir. Buradaki fikir, her segment için optimize etmemiz, ayrı çipler oluşturmamız ve ayrı doğrulamalar yapmamız gerektiğiydi. Ve bence şimdi asıl çıkardığımız ders, odaklanmamız ve bunu gerçekten sağlam, zor bir IP (fikri mülkiyet) işi gibi düşünmemiz daha iyi olacaktır.

Ancak bu zor bir şey, çünkü veri merkezi, harici masaüstü ve entegre grafik işine giriyorsunuz; bunların hepsinin optimize etmek için farklı yollar var. Ve böylelikle ileriye dönük olarak daha iyi işler çıkaracağız.

Şirket, Xe grafik işlemcilerinin ilk nesli ile birçok ders çıkardığını söylüyor. Yani edinilen birçok tecrübeyle birlikte gelecekte daha güçlü, daha kararlı Intel ekran kartları bekleyebiliriz. Bildiğiniz gibi Intel’in GPU’ları henüz AMD ve NVIDIA ile rekabet edecek güçte değil.

Sızıntılardan bildiğimiz gibi, Intel’in Meteor Lake işlemcileri yeni Xe-LPG GPU mimarisine sahip ilk işlemciler olacak. Böylelikle entegre Iris Xe grafiklerine kıyasla önemli değişiklikler yapılacak.

Görüşünüzü yazın

İsminizi yazın
E-posta adresinizi yazın
Website Bağlantısı
Görüşünüzü yazın