Intel, Kendi Video Yükseltme Teknolojisi Üzerinde Çalışıyor
0

Intel, Kendi Video Yükseltme Teknolojisi Üzerinde Çalışıyor

Paylaş

NVIDIA, yakın zaman önce RTX Video Super Resolution isimli video yükseltme teknolojisini duyurmuştu. İlk etapta Chrome ve Edge tarayıcılarını destekleyen VSR, nesnelerin kenarlarını keskinleştirerek ve video bozulmalarını azaltarak tarayıcıdaki herhangi bir videonun kalitesini yukarı taşıyacak. NVIDIA bir kenara, yeni rakibi Intel de Chromium tabanlı tarayıcılar için kendi süper çözünürlük teknolojisi üzerinde çalışıyor.

Daha öncesinde Intel mühendislerinin video yükseltme teknolojileri üzerinde mesai harcadığı konuşuluyordu, ancak teknolojinin çalışma şekli ve desteği tam olarak net değildi. Görünüşe göre Intel Video Super Resolution belirli Intel GPU’larda aktif, ancak henüz resmi olarak desteklenmiyor ve manuel olarak değişiklikler yapmak gerekiyor. Aktifleştirmek için Intel kontrol panelinde bir ayar olmasa da Google Chrome’da kullanılabilecek bir komut var.

Teknoloji desteği mimariye bağlı olacak ancak henüz resmi bir bilgi yok. Şu an için 10. Nesil Core ve daha yeni nesil işlemcilerde mevcut olan entegre GPU’larda kullanılabildiği belirtilmiş. Ayrıca tahmin edebileceğiniz gibi Arc Alchemist grafikleriyle de uyumlu. Gereksinimlere gelince, Chrome sürümünün en az 109 olması, Chrome için donanım hızlandırma özelliğinin etkinleştirilmesi ve uyumlu GPU’nun mevcut olması gerekli. Ardından uygulama kısayoluna özel bir komut ekliyoruz:

  • “–enable-features=IntelVpSuperResolution”

Çeşitli kullanıcılar Intel VSR desteğini etkinleştirip denemeler yapmış görünüyor. VSR’nin Intel tarafından resmi olarak desteklenmediğini bir kez daha hatırlatalım. Aslına bakarsanız şirket böyle bir özelliğin planlandığını bile doğrulamadı.

Görüşünüzü yazın

İsminizi yazın
E-posta adresinizi yazın
Website Bağlantısı
Görüşünüzü yazın