Intel, Harici GPU Pazarında AMD’yi Yakalamanın Peşinde
0

Intel, Harici GPU Pazarında AMD’yi Yakalamanın Peşinde

Paylaş

Intel, bir yıldan kısa süre önce Arc Alchemist adıyla hem dizüstü hem masaüstü bilgisayarlar için harici ekran kartları sunmaya başlamıştı. Jon Peddie Research tarafından yayınlanan raporlara bakılırsa mavi takımın ilk hedefinde AMD var.

Ekran kartı sevkiyatlarının son çeyrekte yıldan yıla %35 oranında düştüğünü bildirmiştik. GPU pazarında hava karamsar, ancak Intel tarafında işler yolunda gibi görünüyor. JPR tarafından yapılan tahminlere göre, üç üretici (AMD, Intel ve NVIDIA) 2022’nin 4. çeyreğinde toplam 13 milyon harici GPU sevk etti. 2021 yılının son çeyreğinde ise 26 milyonluk sevkiyat gerçekleşmişti. Yani ciddi bir düşüş yaşandı.

NVIDIA, pazarın %82’si ile dünyanın lider bağımsız GPU tedarikçisi konumunu koruyor. Öte yandan, AMD’nin payı bir önceki yılın aynı çeyreğinde yaklaşık %18 iken bu yıl %9’a kadar düştü. Intel’in payı 2022’nin 4. çeyreğinde yaklaşık %5’ten %9’a yükseldi.

Bu Intel için büyük bir kazanç ve AMD için büyük bir kayıp gibi görünüyor, ancak durum o kadar basit değil. Intel’in rakamları şirketin mali tablolarına ve ASP’lerine dayanıyor. Nitekim sonuçlar tamamen doğruyu yansıtmıyor olabilir. AMD muhtemelen harici GPU birim satışları açısından hala Intel’in önünde. Jon Peddie Research’ün başkanı Jon Peddie ise şunları söylüyor:

Intel rakamları mali raporlara dayanan bir tahmin. Intel’in rakamları ASP’lerden etkilendiği ve bu da yumuşak bir veri olduğu için sevkiyat seviyelerindeki yakınlık beni çok heyecanlandırmıyor.

Başka bir deyişle, OEM’lerdeki, distribütörlerdeki ve perakendecilerdeki Arc ekran kartı stoğu çok fazla olabilir. Yani satışlar gerçekleşse de ürünler henüz son tüketiciye ulaşmamış olabilir.

Yine de Intel’in harici GPU pazarındaki başarısı hafife alınmamalı. Mavi takım, yıllardan beri entegre GPU’ların en büyük tedarikçisi oldu. Harici GPU pazarında ise yeni yeni palazlanıyor. Masaüstünün yanı sıra, Arc grafiklerine sahip birçok dizüstü bilgisayar tasarımı mevcut. Ülkemizde pek göremesek de dizüstü bilgisayarlar nispeten yüksek hacimlerle satıldı.

Görüşünüzü yazın

İsminizi yazın
E-posta adresinizi yazın
Website Bağlantısı
Görüşünüzü yazın