Intel 700 Serisi Anakartlarda Ethernet Bağlantı Kopma Sorunları Yaşanıyor
0

Intel 700 Serisi Anakartlarda Ethernet Bağlantı Kopma Sorunları Yaşanıyor

Şub 01 Mustafa Uzunyılmaz  
Paylaş

Intel’in I226-V Ethernet kontrolcüsündeki bir tasarım kusuru, bazı Intel Z700 serisi anakartlarda bağlantı kopmasına neden oluyor. Geçen yılın sonlarında gündeme gelen hata nedeniyle sistemlerde internet bir süre kesintiye uğrayabiliyor.

Bağlantı sorunu belirli anakartlarda kendini gösteriyor ve 2.5GbE kontrolcüsüne özgü. Realtek, Marvell veya diğer yerleşik kontrolcülerde herhangi bir sorun yaşanmıyor. TechPowerUp‘ın tespitlerine göre sorunların arkasında I226-V kontrolcü var. Bağlantı kopma sorunu rastgele gerçekleşiyor ve bazı kullanıcılar bunu fark etmiyor. Ancak çevrimiçi oyun ve canlı yayın gibi sürekli bağlantı gerektiren işlerde kesintiler daha belirgin.

Birçok premium Raptor Lake anakartta yerleşik 2.5 GbE denetleyici olarak yeni I226-V (I225’in halefi) yongası kullanılmakta. Bazı üst sınıf anakartlarda ise farklı bir marka (Realtek, Marvell gibi) veya farklı türde bir kablolu Ethernet kontrolcüsü (10 GbE gibi) bulunuyor.

Eğer benzer sorunlar yaşıyorsanız Windows Olay Görüntüleyici’yi kullanabilirsiniz. Yaşanan durum, görüntüleyicinin kaynak sütununda 27 kodlu Olay Kimliği (Event ID 27) ile e2fexpress olarak etiketleniyor. Uyarıya tıklandığında, özellikle Intel(R) Ethernet Controller I226-V olarak adlandırılan ek bilgiler sağlanmakta. Şu anda sorunla ilgili bilinen bir düzeltme yok. Bakalım Intel zaman içinde konuyla ilgili neler yapacak.

Görüşünüzü yazın

İsminizi yazın
E-posta adresinizi yazın
Website Bağlantısı
Görüşünüzü yazın