‘Hayalet gibi’ bilimin çözemediği ilk 10 olay!
0

‘Hayalet gibi’ bilimin çözemediği ilk 10 olay!

Şub 24 Mustafa Uzunyılmaz  
Paylaş

Bilim güçlüdür, ancak açıklayamadığı çok şey vardır. Ve insanlar açıklanmayan bir şeyi gördüklerinde, duyduklarında veya inandıklarında, bilim kendini şeylerin var olmadığını kanıtlamaya çalışırken bulur ve bu gerçekten imkansızdır. İlerleyen sayfalarda, hayaletlerden sözde insan benzeri canavarlara, yaşam ve ölüm arasındaki çizgideki inanılmaz deneyimlerden zihnin şaşırtıcı ama açıklanamayan becerilerine kadar en yaygın açıklanamayan fenomenlerden bazıları hakkında daha fazla bilgi edineceksiniz. Bunun ne kadarı gerçek?

İşte bilimin açıklayamadığı ve çözmeye çalıştığı 10 ilginç olay:

Taos şehrindeki uğultu

New Mexico’daki küçük Taos şehrinin bazı sakinleri ve ziyaretçileri, yıllardır çöl havasındaki gizemli ve hafif, düşük frekanslı bir uğultudan rahatsız olmuş ve şaşırmıştır.
İşin garibi, Taos sakinlerinin sadece yüzde 2’si sesi duyduğunu bildirdi. Bazıları bunun olağandışı akustikten kaynaklandığına inanıyor; diğerleri toplu histeriden veya gizli, uğursuz bir amaçtan şüpheleniyor. Vızıltı, uğultu veya vızıltı olarak tanımlansın ve psikolojik, doğal veya doğaüstü olsun, hiç kimse sesin kaynağını henüz tespit edemedi. İşin aslı, bir anket, sesleri duyduğunu iddia edenlerin aslında pek çok farklı ses duyduğunu ortaya çıkardı. Bu da deneyimlerin aslında nesnel sesler değil (ve kesinlikle belirli bir ses değil) öznel olabileceğini düşündürüyor.

Koca ayaklar

On yıllardır, Koca Ayak adı verilen büyük, kıllı, insana benzeyen canavarlar, Amerika’daki görgü tanıkları tarafından ara sıra rapor edilmiştir. Üreme popülasyonu için var olması gereken binlerce Koca Ayak’a rağmen, tek bir ceset bile bulunamadı. Hiç kimse bir avcı tarafından öldürülmedi, hız yapan bir araba çarpmadı ve hatta doğal sebeplerden ölmedi. Dişler veya kemikler gibi somut kanıtların yokluğunda, destek görgü tanıklarının ifadelerine ve belirsiz fotoğraf ve filmlere indirgenir.

Evrensel bir olumsuzluğu kanıtlamak mantıksal olarak imkansız olduğu için bilim, Bigfoot ve Loch Ness canavarı gibi yaratıkların var olmadığını asla kanıtlayamayacak ve bu gizemli canavarların meraklı gözlerden uzakta pusuya yatmış olmaları mümkün.

Sezgi

Buna ister içgüdüsel hisler, ister “altıncı his” veya başka bir şey deyin, hepimiz sezgileri zaman zaman deneyimlemişizdir. Tabii ki, içgüdüsel hisler genellikle yanlıştır (uçak türbülansı sırasında kaç kez uçağınızın düştüğünden emin oldunuz?), ancak çoğu zaman doğru gibi görünüyorlar. Psikologlar, insanların bilinçaltında çevremizdeki dünya hakkında bilgi topladığını ve bu da bizi, onu tam olarak nasıl ve neden bildiğimizi bilmeden, bilgiyi görünüşte hissetmemize veya bilmemize yol açtığını belirtiyor. Ancak sezgi vakalarını kanıtlamak veya incelemek zordur ve psikoloji, cevabın yalnızca bir parçası olabilir.

Gizemli Kayıplar

İnsanlar çeşitli nedenlerle kayboluyor. Çoğu kaçak, bazıları kazara yenik düşüyor, birkaçı kaçırılıyor veya öldürülüyor, ancak çoğu sonunda bulunuyor. Gerçekten gizemli kaybolmalarda öyle değil. Marie Celeste mürettebatından Jimmy Hoffa, Amelia Earhart ve Natalee Holloway’e kadar bazı insanlar iz bırakmadan ortadan kaybolmuş gibi görünüyor. Kayıp kişiler bulunduğunda, bu daima polis çalışması, itiraf veya kaza yoluyla olur, asla ‘psişik dedektifler’ tarafından yapılmaz. Ancak kanıtlar eksik olduğunda ve ipuçları kaybolduğunda, polis ve adli tıp bile suçu her zaman çözemez.

Hayaletler

Shakespeare’in “MacBeth” oyunundan NBC’nin “Medium” gösterisine kadar, ölülerin ruhları uzun zamandır kültürümüzde ve folklorumuzda yer almaktadır. Pek çok insan, hem gölgeli yabancıların hem de ayrılan sevdiklerinin hayaletlerini gördüğünü bildirdi. Hayaletlerin varlığına dair kesin kanıtlar zor olsa da , samimi görgü tanıkları hayaletleri gördüklerini, fotoğraflarını çektiklerini ve hatta onlarla iletişim kurduklarını bildirmeye devam ediyor. Hayalet araştırmacıları, bir gün ölülerin yaşayanlarla iletişim kurabileceğini kanıtlayarak gizeme nihai bir yanıt sağlamayı umuyorlar.

Deja vu

Deja vu, daha önce belirli bir dizi durumu deneyimlemiş olmanın belirgin, şaşırtıcı ve gizemli hissine atıfta bulunan, ‘zaten görülmüş’ anlamına gelen Fransızca bir deyimdir. Bir kadın, örneğin hiç ziyaret etmediği yabancı bir ülkedeki bir binaya girebilir ve ortamın ürkütücü ve yakından tanıdık olduğunu hissedebilir. Bazıları deja vu’yu psişik deneyimlere veya önceki yaşamların davetsiz bakışlarına bağlar. Sezgide olduğu gibi, insan psikolojisi üzerine yapılan araştırmalar daha doğal açıklamalar sunabilir, ancak sonuçta fenomenin kendisinin nedeni ve doğası bir sır olarak kalır.

Ufolar

Hiç şüphe yok ki UFO’lar (Tanımlanamayan Uçan Nesneler) var. Birçok insan gökyüzünde uçaklardan meteorlara kadar tanımlayamadıkları şeyler görüyor. Bu nesnelerden ve ışıklardan herhangi birinin uzaylı uzay aracı olup olmadığı tamamen başka bir konudur; Evrenin bir ucundan Dünya’ya varmanın gerektirdiği fantastik mesafeler ve çaba göz önüne alındığında, böyle bir senaryo pek olası görünmüyor.
Yine de, dikkatli araştırmalar çoğu gözlem raporunun bilinen nedenlerini ortaya çıkarsa da, bazı UFO olayları her zaman açıklanamayacak.

Ölüme Yakın Deneyimler ve Ölümden Sonra Yaşam

Bir zamanlar ölüme yakın olan insanlar bazen mezarın ötesinde bir varoluşa işaret edebilecek çeşitli mistik deneyimler (bir tünele girip bir ışıkta çıkmak, sevdikleriyle yeniden bir araya gelmek, huzur duygusu vb.) bildirmişlerdir. Bu tür deneyimler derin olsa da, hiç kimse “mezarın ötesinden” kanıt veya doğrulanabilir bilgilerle dönmedi.
Şüpheciler, deneyimlerin travma geçirmiş bir beynin doğal ve öngörülebilir halüsinasyonları olarak açıklanabileceğini öne sürüyor. 2015 yılında kalp krizi geçiren insanlar üzerinde yapılan bir araştırma , kalp ölürken aktif kalmaya çalışan beyinden gelen sinyallerle dolup taştığını buldu. Araştırmacılar, ölüme yakın deneyimlerden sinyal karmaşasının sorumlu olabileceğini düşünüyor.

Psişik güçler ve ESP

Psişik güçler ve ekstra-duyusal algı ( ESP ), onlara olan inancın bu kadar yaygın olmasından başka bir nedenden ötürü açıklanamayan ilk on fenomen arasında yer alır. Pek çok insan sezginin bir tür psişik güç olduğuna, dünya veya gelecek hakkında gizemli veya özel bilgilere erişmenin bir yolu olduğuna inanır. Araştırmacılar, kontrollü bilimsel koşullar altındaki sonuçlar şimdiye kadar olumsuz veya belirsiz olmasına rağmen, psişik güçlere sahip olduğunu iddia eden insanları test ettiler. Bazıları, psişik güçlerin test edilemeyeceğini veya şüphecilerin veya bilim adamlarının varlığında bir nedenden dolayı azaldığını savundu. Eğer bu doğruysa, bilim asla psişik güçlerin varlığını kanıtlayamaz veya çürütemez.

Beden/Zihin Bağlantısı

Tıp bilimi, zihnin bedeni nasıl etkilediğini anlamaya yeni başlıyor. Örneğin, plasebo etkisi, insanların zaman zaman tedavilerin etkili olduğuna inanarak gerçekte olsun ya da olmasın tıbbi semptomlarda veya ıstırapta bir rahatlama sağlayabildiğini gösterir. Çok az anlaşılan süreçleri kullanarak vücudun kendi kendini iyileştirme yeteneği, modern tıbbın oluşturabileceği her şeyden çok daha şaşırtıcıdır. Açıklanamayan pek çok fenomen varken ve açıkçası bazıları şüpheli olsa da, beden ve zihnin açıklanabilir bilimi, hala çoğunu çözmeye çalışıyor olsak bile, en şaşırtıcı fenomenler arasında olabilir.

Kaynak: Live Science

Görüşünüzü yazın

İsminizi yazın
E-posta adresinizi yazın
Website Bağlantısı
Görüşünüzü yazın