Hastane Kokusunun Sebebi Nedir?
0

Hastane Kokusunun Sebebi Nedir?

Nis 09 GamerAdmin  

Akla ilk olarak temizlik malzemelerinden yayılan kimyasalların neden olabileceği gelse de bu kokunun kaynağı başka bir kimyasal olan “iyodoform”dur.

Kimyasal formülü CHI3 olan iyodoform; soluk sarı, uçucu, nüfuz edici ve kristalimsi bir antiseptiktir. Tatlımsı bir tada sahiptir. Eskiden daha sık kullanılırken artık daha etkili antiseptikler çıktığı için kullanımı azalmıştır.

Hastanelerde ve kliniklerde hafif dezenfektan olarak kullanılır.

Karbon, hidrofen ve iyotun birleşiminden oluşan iyidoform; yaralarda, çürüklerde, yanıklarda ve deri enfeksiyonlarında antiseptik olarak da kullanılır. Kokusu her ne kadar rahatsız etse de diğer dezenfektanların aksine daha hafif kokar.

Yanlışlıkla yutulması durumunda da diğer antiseptiklere kıyasla daha güvenlidir.

Deride kullaıldığında bakterileri öldürür. İyot salınımını sağlayarak antiseptik olarak iş görür. Böcek larvalarını, kurtçukları, bakterileri, fungiyi daha etkili öldüren antiseptik ve dezenfektanlar çıktığı için kullanımı azalmıştır. İlaç üretiminde yardımcı madde olarak hâlâ kullanılmaktadır. Etanol veya aseton, iyot ve alkali ile yapılır.

Serumlardan yayılan B vitamini kokusu da bu kokuya eşlik ederek o meşhur hastane kokusunu oluşturur.

Yazar Hakkında: GamerAdmin

2003 yılında sistem mühendisliği (MCSE) eğitimi alan yazar, Sakarya Üniversitesi Bilgi Yönetimi mezunudur. Kendisi 1989'dan beri oyunlarla haşır neşir olan yazar, bu yıldan yanadır oyunlar hakkında bilgi sahibi olup, kendisi bir oyuncudur. Bilgilerini ve bitirdiği oyunların tam çözümleri hakkında sitede paylaşımlar yapmaktadır. Sorularınızı lütfen iletişim kısmındaki e-posta adresinden gönderiniz.

Cevap Yaz

You must be logged in to post a comment.