hamsterlardan insanlara covid 19 bulasabildigi ogrenildi hBQvWiJs
hamsterlardan insanlara covid 19 bulasabildigi ogrenildi hBQvWiJs

Hamster’lardan İnsanlara COVID-19 Bulaşabildiği Öğrenildi

Bundan tam 2 yıl önce ortaya çıkan ve tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs, ilk çıktığı sıralarda hurafeleri de beraberinde getirmişti. O zamanlar herkes, COVID-19’un insanlara Çin’de içilen yarasa çorbasından bulaştığı hakkında konuşuyordu.

Bu konunun doğruluğu veya yanlışlığı tartışılır ancak konumuz o değil. Çin’in Hong-Kong kentinde yapılan bir araştırmalara göre tek düşman yarasalar değil. Eğer hamster besliyorsanız dikkat etmek isteyebilirsiniz. Araştırma sonuçlarına göre hamsterlar, insanlara COVID-19 bulaştırabiliyor.

2 binden fazla hamster uyutulacak

Hong-Kong’daki evcil hayvan dükkanlarında bulunan hamsterlardan toplanan örnekler test edildi. Testlerin sonucunda birbirinden bağımsız iki hamsterdan insana COVID-19 bulaşması vakası görüldü. Böylelikle COVID-19’un Delta varyantının hamsterlardan insanlara geçebileceği belgelenmiş oldu.

Hamsterlara nasıl virüs bulaştı diye soruyor olabilirsiniz, haklısınız. Şöyle ki bu hamsterlar, Hong-Kong’a ithal edilmeden önce bulundukları bölgede bu virüsü kapmışlar. Hong-Kong hükumeti, daha fazla bulaşı olmaması için 2.000’in üzerinde küçük hayvan itlaf edilecek.

GamerAdmin
2003 yılında sistem mühendisliği (MCSE) eğitimi alan yazar, Sakarya Üniversitesi Bilgi Yönetimi mezunudur. Kendisi 1989'dan beri oyunlarla haşır neşir olan yazar, bu yıldan yanadır oyunlar hakkında bilgi sahibi olup, kendisi bir oyuncudur. Bilgilerini ve bitirdiği oyunların tam çözümleri hakkında sitede paylaşımlar yapmaktadır. Sorularınızı lütfen iletişim kısmındaki e-posta adresinden gönderiniz.