gunese cikmanin erkekleri aciktirdigi ortaya cikti ihjigS8Z
gunese cikmanin erkekleri aciktirdigi ortaya cikti ihjigS8Z

Güneşe Çıkmanın Erkekleri Acıktırdığı Ortaya Çıktı

Deniz kenarına ya da doğa yürüyüşüne gittiğinde çoğu erkek normalde yediğinden daha fazla yemek yer. Sık sık birileri “İçim kıyıldı” diyerek bir şeyler atıştırır. Bilim insanları şimdi bu durumun nedenine dair bir açıklama getirdi. 

Tel Aviv Üniversitesi’nden araştırmacılar, güneş ışığına uzun süre maruz kalmanın erkeklerde daha fazla acıkmaya neden olduğunu ancak kadınlarda böyle bir durum söz konusu olmadığını açıkladı. Bunun nedeni ise erkeklerde ve kadınlarda metabolik mekanizmaların farklı şekilde ilerliyor olması. 

DNA’yı düzeltmeye çalışmak erkekleri acıktırıyor

Tel Aviv Üniversitesindeki bilim insanları ve araştırmacılar, göre hem insanlarda hem de hayvanlarda türün erkek üyeleri, güneşe maruz kalmaları durumunda p53 adlı bir proteini serbest bırakıyor. Bu proteinin amacı ise güneş ışınları nedeniyle deride oluşan DNA bozulmalarını tamir etmek. Erkeklerin vücudunda p53 serbest bırakıldığında, açlık hissini arttıran Ghrelin hormonu da salgılanıyor. Kadınlarda ise östrojen hormonu, Ghrelin ve p53 etkileşimine engel oluyor. 

Araştırmaya göre erkek ve kadın bünyeleri arasında dikkat çekici bir fark söz konusu ve bu fark hem sağlıklarını hem de davranışlarını etkiliyor. Yine de henüz iki cinsiyetin UV ışıklar gibi dış uyaranlara nasıl tepki verdiği arasında bir bağıntı kurulmuş değil. Yapılan çalışma ile ilk defa güneş ışıklarına maruz kalma ile cinsiyet arasında bir bağıntı bulmayı amaçlayan bir araştırma yapıldığını belirten bilim insanları, böylelikle güneş ışığı, moleküler yapı ve cinsiyet arasında ilk kez bağ kurulmuş oldu.

Araştırmada 3000 öğrenciden gelen bilgiler kullanıldı. Bu bilgiler laboratuvarda geliştirilen modeller ile birleştirildi. Çalışma, Nature Metabolism dergisinde yayımlandı.

GamerAdmin
2003 yılında sistem mühendisliği (MCSE) eğitimi alan yazar, Sakarya Üniversitesi Bilgi Yönetimi mezunudur. Kendisi 1989'dan beri oyunlarla haşır neşir olan yazar, bu yıldan yanadır oyunlar hakkında bilgi sahibi olup, kendisi bir oyuncudur. Bilgilerini ve bitirdiği oyunların tam çözümleri hakkında sitede paylaşımlar yapmaktadır. Sorularınızı lütfen iletişim kısmındaki e-posta adresinden gönderiniz.