gunes bu sefer kizgin kizgin bakarken goruntulendi p6iVRqm5
gunes bu sefer kizgin kizgin bakarken goruntulendi p6iVRqm5

Güneş, Bu Sefer Kızgın Kızgın Bakarken Görüntülendi

Geçtiğimiz ay ‘gülerken’ görüntülenen Güneş, bu kez bambaşka bir yüzle gözlemlendi. NASA tarafından paylaşılan fotoğrafta Güneş, bu kez hafif asık, biraz da kızgın bir suratla görüntülendi.

Yeni gözlem, 2010 yılında fırlatılan ve Güneş’i gözlemlemeye odaklanan Solar Dynamics Observatory uzay aracıyla gerçekleşti. Uzay aracı, gözlem konumuna yerleştiği andan bugüne bir rasathane görevi görüyor.

Güneş’in kızgın suratlı fotoğrafı:

Yukarıdaki fotoğrafta gördüğümüz ve kızgın suratı oluşturan siyah bölgeler, aslında ‘koronal delik’ olarak tanımlanan yapılar idi. Söz konusu yapılar, Güneş’in manyetik alanının uzaya saçılmasıyla meydana geliyor. Güneş rüzgarları, bu bölgelerde normalden iki kat daha hızlı hareket ediyor.

Güneş, bir ay önce böyle gülüyordu:

GamerAdmin
2003 yılında sistem mühendisliği (MCSE) eğitimi alan yazar, Sakarya Üniversitesi Bilgi Yönetimi mezunudur. Kendisi 1989'dan beri oyunlarla haşır neşir olan yazar, bu yıldan yanadır oyunlar hakkında bilgi sahibi olup, kendisi bir oyuncudur. Bilgilerini ve bitirdiği oyunların tam çözümleri hakkında sitede paylaşımlar yapmaktadır. Sorularınızı lütfen iletişim kısmındaki e-posta adresinden gönderiniz.