GPU Pazarına Bir Çinli Oyuncu Daha: GTX 1650 Rakibi IDM929
0

GPU Pazarına Bir Çinli Oyuncu Daha: GTX 1650 Rakibi IDM929

Paylaş

Çin merkezli Zhihui Microelectronics, üretmiş olduğu ilk GPU’sunu tanıttı. Grafik işlemci geliştiricisi, yeni yongasının GeForce GTX 1650‘nin sunduğu performans seviyesini daha yüksek enerji verimliliğiyle yakaladığını iddia ediyor.

Zhihui’nin IDM929 grafik işlemcisi şirketin tescilli IDMV mimarisine dayanıyor, ancak detaylı özelliklerden söz edilmemiş. Bildiğimiz tek şey GPU’nun 19,2 GPixel/s piksel doldurma hızına, 76,8 GTexel/s doku doldurma hızına ve 2,5 TFLOPS (muhtemelen FP32) hesaplama performansına sahip olduğu.

Grafik işlemci H.264, MPEG2, MPEG4, VC-1, DivX ve VP6 formatlarında video kod çözme desteği sunuyor. Ek olarak, dört ekran motoruna sahip olan GPU, DVI, HDMI ve D-Sub/VGA arayüzlerini destekliyor.

SMIC (Semiconductor Manufacturing International Corp.) tarafından üretildiğini tahmin ettiğimiz grafik yongası 14nm sınıfı üretim teknolojisinden faydalanmakta. Saat frekansı 1.2 GHz’e kadar çıkıyor ki bu 14nm tekniğiyle üretilen bir çip için nispeten düşük. Ancak düşük frekanslar sayesinde GPU’nun güç tüketimi de düşük kalacaktır.

Bu Zhihui’nin ilk GPU’su, yani AMD ve NVIDIA üretimi üst sınıf modellerle rekabet etmesini beklemek mantıklı olmaz. Ancak yine de GeForce GTX 1650’nin performansı ofis bilgisayarları, temel oyunculuk ve temel ev sineması sistemleri için yeterli.

Zhihui Microelectronics, hızla gelişen Çin GPU endüstrisinde yeni bir isim olarak karşımıza çıkıyor. Şirketin ana yatırımcısı Hangzhou Guoxin Technology ise TV’lerde kullanılan SoC’ler konusunda nispeten iyi bilinen bir geliştirici. Bununla birlikte, Çinli şirketin ilk olarak gömülü sistemleri hedefleme ihtimali var. Zhihui ve Guoxin, CPU ve GPU’dan oluşan bir platform sunmayı amaçlıyor ancak bunun PC’leri mi yoksa gömülü uygulamaları mı hedefleyeceği doğrudan söylenmiyor.

Görüşünüzü yazın

İsminizi yazın
E-posta adresinizi yazın
Website Bağlantısı
Görüşünüzü yazın