Google’ın telefonundaki 5G sorunu ne zaman çözülecek?
0

Google’ın telefonundaki 5G sorunu ne zaman çözülecek?

Şub 19 Mustafa Uzunyılmaz  
Paylaş

Günümüzde artık 5G destekli telefonlar standart hâline geldi. Markaların özellikle amiral gemisi telefonları 5G’yi en iyi şekilde sunmak adına tasarlanıyor. Diğer yandan Google’ın Pixel 7 modeli ise sunduğu 5G sürümü ile kullanıcıları şaşırtmış durumda.

Google Pixel 7, 5G’nin eski sürümünü kullanıyor

Telekomünikasyon şirketleri arasındaki üçüncü nesil mobil iletişim ortaklık projesi olan 3GPP şirketi, mobil geniş bant standartlarının geliştirilmesinden sorumlu. Şirketin son dönemde en çok eğildiği konu ise 5G olarak öne çıkıyor. 3GPP tarafından, Sürüm 15 olarak adlandırılan sistem 2018 yılında ilk 5G standardı olarak sunulmuştu. Pixel 7 de şaşırtıcı bir şekilde bu sürümü kullanıyor.

5G’nin ilk versiyonu olan Sürüm 15’i 2020 yılında Sürüm 16 takip etti. Bu sürümü Qualcomm’un Snapdragon X65 ve X70 modelleri destekliyordu. Bunun ardından ise 2022 yılının Haziran ayında Sürüm 17 ile tanıştık. Sürüm 18’in ise 2024 yılında ayak basması planlanıyor. Sürüm 17 ve Sürüm 18’in Snapdragon X75 modelleri tarafından destekleneceği de yine geçtiğimiz ay açıklandı.

Özellikle Sürüm 15’ten Sürüm 16’ya geçiş sürecinde kapsam, kapasite, gecikme, güç, mobilite, güvenilirlik, dağıtım kolaylığı ve daha fazlası açısından 5G sisteminin temel yönlerine çok sayıda geliştirme yapıldığı ifde ediliyor.

Hâl böyleyken Google Pixel 7 gibi bir telefonda hâlâ Sürüm 15’in kullanılıyor olması kafalarda soru işareti bırakıyor. Bu yüzden Exynos 5300 modemi kullanan Pixel 7’ye çevrilmiş durumda. Samsung’un web sitesinde Aralık 2022 tarihli Exynos 5300 hakkındaki notta ise modemin “3GPP Sürüm 16 uyumlu” olduğu ifade ediliyor.

Bir Google çalışanı tarafından yapılan açıklamada 3GPP Sürüm 16 desteğinin Android 14 ile birlikte geleceği ifade edildi. Buna göre Google’ın en yeni akıllı telefon serisi 2023 yılının Eylül ayı ile birlikte daha yeni bir 5G sürümüne kavuşabilir.

Pixel 8 modelinde de yine Exynos 5300 modeminin yer alacağı söylentisi ise Google kullanıcılarının kafasını karıştırmış durumda. Peki siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmında bizimle paylaşabilirsiniz. İlgili videoyu ise aşağıdan izleyebilirsiniz.

Pixel 7, 7 Pro ve Pixel Watch duyuruldu! Google I/O 2022’de neler tanıtıldı?

Görüşünüzü yazın

İsminizi yazın
E-posta adresinizi yazın
Website Bağlantısı
Görüşünüzü yazın