Google, Yeni Özellikleri Eski Android Sürümlerine Getirmek İstiyor
0

Google, Yeni Özellikleri Eski Android Sürümlerine Getirmek İstiyor

Paylaş

Google, Android mobil işletim sisteminin sonraki sürümlerine eklenen bazı özellikleri alıp işletim sisteminin eski sürümlerini çalıştıran cihazlarda da sunmak istiyor. Android Developers web sitesindeki bir blog gönderisinde şirket, geliştiricilerin Android’in daha yeni sürümlerinden belirli eski sürümleri çalıştıran cihazlara belirli özellikler sunmasına olanak tanıyan yeni bir Extension SDK çerçevesini duyurdu.

Blog gönderisinde şu ifadelere yer veriliyor: “Android 10 ve üstü, Android ekosistemindeki işlev ve güvenlik güncellemelerini büyük API düzeyi sürümlerinin dışında hızlandırmamıza ve yeni işlevleri önceden yayınlanmış Android sürümlerinde geriye dönük uyumlu hale getirmemize olanak tanıyan Modüler Sistem Bileşenlerini destekler. Bu iyileştirmeler, geliştirmeyi daha esnek hale getirmeye ve uygulama geliştiricileri için erişimi genişletmeye yardımcı olur. Bu API’lerle entegre etmeniz için yeni bir Extension SDK çerçevesi oluşturduk ve bugün, Extension SDK’nın (Uzantı Düzey 4) ilk genel sürümünü yayınlıyoruz.”

Şirket, Android 13 ile sınırlı bir özellik olan en yeni nesil Fotoğraf Seçici’nin artık Android 11 veya Android 12 çalıştıran cihazlarda kullanılabileceğini özellikle belirtmiş: “Uzantı SDK’ları ayrıca, belirli platform işlevlerinin desteğini mevcut Android sürümlerine genişleterek kullanıcı erişimini artırmamıza olanak tanır. Örneğin, daha önce yalnızca API düzeyi 33 (Android T) ve üzerinde bulunan PhotoPicker API’leri, artık en az 2 R uzantı sürümüne sahip cihazlarda Uzantı SDK’sı aracılığıyla API düzeyi 30’a (Android R) kadar kullanılabilir.”

Geliştiricilerin avantajlardan yararlanabilmesi için Extension SDK’nın genel sürümü kullanıma sunuldu. İşletim sisteminin daha yeni sürümleriyle sınırlı olan Android’in bazı özelliklerinin eski sürümleri çalıştıran cihazlara yayılması tabii ki kullanıcıların lehine olacak.

Görüşünüzü yazın

İsminizi yazın
E-posta adresinizi yazın
Website Bağlantısı
Görüşünüzü yazın