Gökyüzünde endişe verici gelişme! ‘Yıldızlar hızla kayboluyor’
0

Gökyüzünde endişe verici gelişme! ‘Yıldızlar hızla kayboluyor’

Paylaş

Bilim insanlarına göre, hızla artan ışık kirliliği nedeniyle giderek daha fazla yıldız gece gökyüzünden kayboluyor.

Özellikle son yıllarda bu endişe verici eğilim daha fazla gözlemlenmekte. Yeni bir bilimsel araştırmaya göre yıldızların çoğu gözümüzün önünde etkileyici bir hızla kaybolduğu tespit edildi.

Science Daily web sitesinin haberine göre; yıldız görünürlüğündeki değişiklik, son on yılda gece gökyüzünün parlaklığında yaklaşık %10’luk bir yıllık artışa karşılık geliyor. Bu şunu gösteriyor, doğduğunda 250 yıldızı görünen bir çocuk, 18 yıl sonra bugün aynı yerde en fazla 100 yıldız gözlemleyebiliyor, yani yarıdan fazlası şimdiden “görünmez” hale geldi.

Çıplak insan gözü, berrak ve karanlık bir gökyüzünde birkaç bin yıldızı görebilmelidir. Ne yazık ki, dünya çapındaki insanların yaklaşık % 30’unun neredeyse her üç kişiden birinin ışık kirliliği nedeniyle galaksimize ilişkin görüşlerini çoktan kaybettiği tesbit edildi.

Alman bilim insanları tarafından yapılan yeni araştırmaya göre sorunun daha da kötüye gittiği tahmin ediliyor.

Bilim insanlarına göre Dünya’nın birçok yerleşim bölgesinde, atmosferde dağınık bir yapay ışık parlaması olduğundan, gece gökyüzü hiçbir zaman tamamen kararmaz. Bu ışık kirliliği, geceleri yıldızları gözlemleme yeteneğini baltalıyor. Bilim insanlarına göre mavi ışık yayan LED aydınlatmanın giderek daha fazla kullanım alanına girmesiyle de gözlerin görme hassaslığını etkiledi.

Geçmişte yapılan araştırmalar, yapay aydınlatmanın hayvanlar, böcekler ve insan sağlığı üzerindeki olumsuz çevresel etkilerini doğrulamıştı.

Görüşünüzü yazın

İsminizi yazın
E-posta adresinizi yazın
Website Bağlantısı
Görüşünüzü yazın