geforce now yeni olcekleme teknolojileriyle guncellendi bzqcxy2q
geforce now yeni olcekleme teknolojileriyle guncellendi bzqcxy2q

GeForce Now, Yeni Ölçekleme Teknolojileriyle Güncellendi

NVIDIA’nın en yeni GeForce Now yapısı (sürüm 2.0.37), “Yapay Zeka ile Geliştirilmiş” ölçekleyici dahil olmak üzere birkaç yeni görüntü yükseltme tekniğine kavuştu. Eğer oyunun çözünürlüğü monitörünüzün çözünürlüğünden düşükse bu yeni özellikler görüntü kalitesini iyileştirmeye yardımcı olabilir.

GeForce Now‘ın ayarları içinden seçebileceğiniz üç yeni görüntü ölçekleme modu var: Standart mod, Gelişmiş mod ve Yapay Zeka ile Geliştirilmiş mod. NVIDIA’ya göre Standart varsayılan mod, içeriği ölçeklendirmek için bilinear bir filtre kullanarak mümkün olan en düşük gecikmeyi sağlıyor. Bu bir görüntüyü yükseltmenin en basit yöntemi ve neredeyse hiç performans düşüşü yaşanmıyor.

Gelişmiş (Enhanced) seçeneği içeriği ölçeklendirmek için Lanczos filtresi kullanan biraz daha yükseltilmiş bir mod. Bu görüntü kalitesini Standart moda göre biraz daha fazla artırıyor, ancak yeşil ekibe göre performans düşüşüne ve gecikmelere neden olabiliyor.

Yapay Zeka ile Geliştirilmiş (AI-Enhanced), görüntü yükseltme için en üst seçenek lakin çalışması için belirli NVIDIA GPU’lar veya NVIDIA Shield TV gerektiriyor. Bu yapay zeka destekli yükseltici, DLSS gibi daha önce her karede olmayan detayları ekmek için eğitimli bir sinir ağı kullanıyor.

Son seçeneği kullanmak için bir RTX 30 serisi, RTX 20 serisi, GTX 16 serisi, GTX 1080 Ti, GTX 1080 veya Titan GPU kullanıyor olmalısınız. RTX 20 serisinin altının listede bulunması tuhaf, ancak tahminlere göre bu kartlar tensör çekirdeği olmasa bile yeterli güce sahip. Ayrıca işletim sistemi Windows 10’dan eski olmamalı ve GeForce Now yerel uygulamasını kullanmanız gerekiyor.

GamerAdmin
2003 yılında sistem mühendisliği (MCSE) eğitimi alan yazar, Sakarya Üniversitesi Bilgi Yönetimi mezunudur. Kendisi 1989'dan beri oyunlarla haşır neşir olan yazar, bu yıldan yanadır oyunlar hakkında bilgi sahibi olup, kendisi bir oyuncudur. Bilgilerini ve bitirdiği oyunların tam çözümleri hakkında sitede paylaşımlar yapmaktadır. Sorularınızı lütfen iletişim kısmındaki e-posta adresinden gönderiniz.