Firewatch – İnceleme
0

Firewatch – İnceleme

Kas 29 GamerAdmin  

Firewatch – İnceleme

Firewatch – İnceleme yazımda aslında farklı bir fikrin, nasıl bir oyuna dönüştürüldüğünü okuyacaksınız.

Bir oyuna hikâye ekleyip, The Long Dark grafikleri ile bezenip çok farklı bir atmosfer ekleyerek yapılmış bir oyun Firewatch.

İşte bunu başaran firma ise “Campo Santo” geliştiriciliğinde “Panic” yayıncısı.

Ana hatlarına baktığımızda oyun güzel bir hikâyeye sahip. Bu aslında sizi oyuna bağlayıp meraklandırmanızı, devamında ise oyunun sonuna kadar gitmenizi sağlıyor. Mekanikleri ise bilindik.

Firewatch – Oyun Mekanikleri

Firewatch – İnceleme : Grafikler çok iyi

Firewatch – İnceleme : Grafikler çok iyi

Oyunda mekanikler oyun içerisindeki hikaye ile kısıtlı.

Hikaye her zaman sizi yönlendirdiğinden, partnerinizle etkileşim içerisinde olup bunun dışına çıkamıyorsunuz.

Yani kısıttan kastım yapacaklarınız belirli bir çerçevede ve bu konuda sıra dışı bir durum yok. Atlamak, zıplamak, telsiz ile iletişime girmek.

Firewatch – Oyun Grafikleri

Firewatch : Oyundaki Gün Batımı

Firewatch : Oyundaki Gün Batımı

Oyunun grafikleri The Long Dark ile aynı olduğunu söylemiştim. Yani biraz Chrome Engine yapısına benziyor ama daha farklı ve rengarenk bir modellemesi var.

Tabi karakterinizi FPS, yani “First Person Shooter” görüş açısı ile görüyorsunuz. Sadece etrafınızdakileri görebildiğiniz için biraz farklı bir deneyim yaşatıyor.

Oyunu oynadığım sürece hiçbir şekilde grafikler açısından sorun yaşamadım. Bir harita var ve her ucunu gezmenizde de sıkıntı olmayacaktır kanısındayım bu anlamda.

Firewatch – Oynanabilirlik

Firewatch: Oynanabilirlik

Firewatch: Oynanabilirlik

Oyunda mekanikler basitleştiğinde her zaman oynanabilirlik de kolaylaşır. İşte bu oyunda da farklı değil. Bu oyunda bu durum sadece hikâyeyi daha iyi anlamanıza olanak sağlıyor.

Etraftan toparladıklarınızla etkileşime geçip belirli alanlarda kullanabildiğiniz için serbest bir hareket alanı olmadığından, sıkıntısız bir deneyim sağlayacağınızı düşünüyorum.

Firewatch – Genel Bakış

Oyunun Gece Grafikleri

Oyunun Gece Grafikleri

Oyuna genel olarak baktığınızda türevlerinden farklı, kendi hikayesinin dışına çıkartmayan güzel bir orman bekçisi oyunu.

Tabi partnerinizle bolca etkileşime geçtiğiniz, ormandaki olayların üzerine gittiğiniz ve problemleri çözdüğünüz oyun Firewatch.

Zaten fiyatı konusunda da sizi üzmeyen cüzi ve eğlencenin sonuna kadar varacağınızı da düşünürsek bence kaçırılmayacak bir fırsat.

Aslında bu tür oyunların çoğalması yapımcı ve geliştiriciler açısından büyük bir fırsat oyun severler için de güzel bir deneyim olacaktır.

Firewatch – Sonuç

Geliştirici Campo Santo

Geliştirici Campo Santo

Çünkü genele bakıldığında bu tarz oyunlar neredeyse yok olma noktasına gelmişti. Nasıl diye sorarsanız, hikâyeli oyunlar neredeyse yok gibi.

İşte geliştirici ve yayımcılar ceplerini dolu görmek için çevrimiçi ya da kutu açma gibi şeylerle daha fazla para kazanma peşine gittikleri için oyun severleri düşünmüyorlar.

Bu da aç gözlülük yüzünden oyun severlerden çalınan(!) paralara mal olmasının yanı sıra oyun severi de mutlu edemeyen oyunlar oluyor.

Sonuçta cüzi fiyatı, güzel hikayesi ve meraklandırıcı ortamı ile alınabilecek bir oyun Firewatch. Yine de karar sizin, rahat bir hikâye deneyimi için kaçırmayın derim.

İyi oyunlar…

Yazar Hakkında: GamerAdmin

2003 yılında sistem mühendisliği (MCSE) eğitimi alan yazar, Sakarya Üniversitesi Bilgi Yönetimi mezunudur. Kendisi 1989'dan beri oyunlarla haşır neşir olan yazar, bu yıldan yanadır oyunlar hakkında bilgi sahibi olup, kendisi bir oyuncudur. Bilgilerini ve bitirdiği oyunların tam çözümleri hakkında sitede paylaşımlar yapmaktadır. Sorularınızı lütfen iletişim kısmındaki e-posta adresinden gönderiniz.

Cevap Yaz

You must be logged in to post a comment.