FDA onayı çıkmadı: Elon Musk, insan beynine giremeyecek!
0

FDA onayı çıkmadı: Elon Musk, insan beynine giremeyecek!

Paylaş

Elon Musk, en çok bilinen şirketleri Twitter ve Tesla dışında nöroteknoloji alanında olan Neuralink’in de sahibi. Musk, bu şirketle yaptığı deneylerde insan beynini bilgisayara bağlamak için beyin çipleri üzerinde çalışıyor. İş insanı, daha önce maymunlar üzerinde deney yaptı şimdi de bunu insanlar üzerine taşımak istiyor. Fakat FDA, bazı nedenlerden dolayı Elon Musk’ın Neuralink şirketinin insan beynine çip takmasına izin vermedi.

Elon Musk’ın Neuralink şirketinin çip projesine izin çıkmadı

Elon Musk, uzun süredir insan beynini bilgisayar ortamına bağlamak için hayvanlar üzerinde deney yapıyor. İş insanı, bu testlerde başarılı sonuç sergiledi. Bunun sonucundan Neuralink, geçen yılın sonunda insanların beynine de çip yerleştireceğini açıkladı.

Fakat FDA, Elon Musk’ın insan beyninde çip takmasına izin vermedi. Bunun en büyük nedeni ise beyne takılan implant kablolarının aşırı derecede ince olması. FDA, bu kabloların beyinden çıkarılırken kırılacağını düşünüyor.

Eski bir Neuralink çalışanı, konuyla ilgili Returers röportajında şu açıklamayı yaptı:

“Güvenlik endişeleri, implantın küçük tellerinin beynin diğer bölgelerine gitme ihtimali ve cihazın beyin dokusuna zarar vermeden çıkarılıp çıkarılamayacağı ve nasıl çıkarılacağı ile ilgili.”

Öte yandan Elon Musk’un geçen yıl Kasım ayında FDA onayını altı ay gibi bir süre içinde alacağını açıklamasını hatırlatmak gerekiyor. Olaylar, Elon Musk’ın açıklaması doğrultusunda ilerlerse Neuralink’in ilk beyin çipleri, 2030 yılında pazara çıkacak.

Elon Musk, ek olarak bir süre önce konuyla ilgili yaptığı açıklamada çocuklarına da felç geçirmesi gibi durumlarda beyin implantı takacağını belirtti. Ama bu çalışmanın en büyük hedeflerinden biri, insan beynine yerleştirilen implant ile robot kullanmak.

Siz okuyucularımız bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce sağlık teknolojisinin gelişimi için FDA, Elon Musk’ın insan beynine çip takmasına izin vermeli mi? Görüşlerinizi Yorumlar kısmında belirtebilirsiniz.

Görüşünüzü yazın

İsminizi yazın
E-posta adresinizi yazın
Website Bağlantısı
Görüşünüzü yazın