facebook instagram ve whatsappa parali ozellikler geliyor hwDhSt6i
facebook instagram ve whatsappa parali ozellikler geliyor hwDhSt6i

Facebook, Instagram ve WhatsApp’a Paralı Özellikler Geliyor

İnternet dünyası artık belirli bir ücret karşılığında abone olduğumuz hizmetlerle dolup taşarken Facebook, WhatsApp ve Instagram’ın çatı şirketi Meta’dan bugün “Dahası da mı var?” dedirten bir haber geldi. The Verge’ün eline geçen bir şirket içi mesaj, Meta’nın bu üç platform için yeni ücretli özellikler keşfinde olduğunu gösterdi.

Meta tarafından çalışanlara gönderilen mesaja göre şirket; Facebook, Instagram ve WhatsApp’ta “olası ücretli özellikler” tespit etmek ve geliştirmek için ayrı bir ekip kurdu. “New Monetization Experiences (Yeni Para Kazanma Deneyimleri)” olarak isimlendirilen bu ekibin başına da daha önce Meta’nın araştırma bölümünün başkanlığını yapan Pratiti Raychoudhury getirildi.

Parayla reklam engellemek gibi bir özellik olmayacak:

Meta’nın yeni ekibinin Başkan Yardımcısı John Hegeman ile iletişime geçen The Verge, konu hakkında üstünkörü de olsa bazı detaylar elde edebildi. Hegeman, özellikle reklamları engelleyen ücretli bir hizmet ihtimaline karşı açıklamada bulunarak şirketin halen reklam işlerini büyütmeyi amaçladığını, kullanıcılara reklamları ücret karşılığında kapattırmak gibi planlarının olmadığını belirtti.

Peki ücretli yeni özellikler ne olacak?

Hegeman, açıklamasında insanların para vermeye istekli olacağı ve ödeme yapmaktan heyecan duyacağı yeni tür ürünler, özellikler ve deneyimler oluşturmak için fırsatlar gördüklerini ifade etti. Fakat şu anda ihtimal olarak düşünülen ücretli özelliklerin ne olduğu hakkında bilgi paylaşmadı. Öte yandan, diğer sosyal medya platformları hakkında da şunları söyledi:

“Sektörde neler olup bittiğine dikkat ediyoruz ve bu alanda ilginç şeyler yapmış birden fazla şirket olduğunu düşünüyorum, umarım zamanla onlardan bir şeyler öğrenip taklit edebiliriz.” 

GamerAdmin
2003 yılında sistem mühendisliği (MCSE) eğitimi alan yazar, Sakarya Üniversitesi Bilgi Yönetimi mezunudur. Kendisi 1989'dan beri oyunlarla haşır neşir olan yazar, bu yıldan yanadır oyunlar hakkında bilgi sahibi olup, kendisi bir oyuncudur. Bilgilerini ve bitirdiği oyunların tam çözümleri hakkında sitede paylaşımlar yapmaktadır. Sorularınızı lütfen iletişim kısmındaki e-posta adresinden gönderiniz.